Nie, nie bawię się. A przy najmniej nie tyle ile „powinny” bawić się dobre matki. Bywało, że słyszałam opinie: jeśli nie chcesz się bawić z dzieckiem, to po co je w ogóle mieć. No więc ja się nie bawię. I nie czuję z tego powodu wyrzutów sumienia, ani nie czuję się z tego powodu złą matką.

Nie sądzę, aby istniał idealny poradnik z zaleceniami dla „dobrych rodziców”. Nie ma jednego konkretnego dobrego modelu bycia mamą, tak jak i nie ma jednego najlepszego modelu rodziny. Omijam szerokim łukiem tych, którzy mówią, że istnieje tylko jeden sposób na zrobienie rzeczy dobrze. Nic nie jest ani białe, ani czarne. To, co u jednych sprawdza się świetnie, może okazać się całkowitą porażką u innych.

Wmuszanie w rodziców obowiązku bawienia się z dziećmi jest niemądre. Bo każda rodzina ma swój własny model spędzania czasu. Jedni lubią razem gotować, inni wybierają aktywności na wolnym powietrzu, jeszcze inni uwielbiają wspólne seanse filmowe. Ale są również rodzice, którzy wręcz wyrywają się do pokoju pełnego zabawek.

Najważniejsze czego dzieci potrzebują od rodziców to ich czas. Zauważyłam, że o potrzebie zabawy z dzieckiem najwięcej mówią osoby, które same w dzieciństwie nie zaznały wystarczającej obecności rodziców.

Celem zabawy z dzieckiem ma być przede wszystkim spędzenie czasu razem. Jeśli bawisz się bombowo jeżdżąc samochodzikami, puszczając kolejkę elektryczną, przebierając i czesząc Barbie, odgrywając scenki w domku dla lalek, udając klientkę w restauracji, pacjentkę w klinice lub kasjerkę w supermarkecie – fantastycznie! Ale jeśli takie spędzanie czasu z dzieckiem jest dla ciebie straszliwie nudne, brakuje ci fantazji, aby wymyślać dialogi, usypiasz w świecie dinozaurów czy smerfów i wszystko po to, aby zdobyć tytuł Matki Roku? Nie torturuj się, bo nie o to chodzi.

Oczywiście, raz na jakiś czas zdarzy mi się pobawić z dzieckiem. Najczęściej budujemy wówczas z klocków. Żeby nie było, zaliczyłam też praktycznie wszystkie inne zabawy: w wyścigi samochodowe, budowanie linii kolejowej, supermarket, szpital, pizzerię, dentystę, kasę biletową, zoo, szkołę oraz zespół rokowy. Ale ja z takiej zabawy nie czerpię radości. Ja wręcz się męczę.

Nie muszę się zmuszać do czegoś, za czym nie przepadam. Przecież brak entuzjazmu jest na pewno wyczuwalny przez moje dziecko. Zaczęliśmy więc spędzać wspólny rodzinny czas robiąc rzeczy, które odpowiadają nam wszystkim. Razem gotujemy, chodzimy do kina, bawimy się w zgadywanki, gramy w planszówki, robimy wojnę na poduchy, jeździmy na rowerze, skaczemy na trampolinach, chodzimy na koncerty i potańcówki.

Najważniejsze pytanie, jakie powinna sobie zadać każda rodzina to: czy jesteśmy szczęśliwi robiąc to co robimy razem? To zadanie na dzisiaj.

Zdjęcia:  Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

4 komentarze

  • Natalia pisze:

    Dziękuję Ci za ten wpis, zawsze miałam poczucie winy że za mało bawię się z synkiem, ale ja naprawdę za tym nie przepadam.. dzięki Tobie wiem, że nie jestem zła matką bo robię to rzadko. Pozdrawiam ciepło 😊

  • Gabriela pisze:

    Amen. A moje dziecko uwielbia…. Sprzątać. Cholera mnie to męczy ale jak tylko zobaczy coś na podłodze leci po bum bum. A rano zanim oprzytomnieje muszę odblokować szafki bo przecież już leci z naczyniami ze zmywarki. Zaczęło się ok 1,5r I nie wygląda żeby miało przestać. A ja z myślą o przyszłości staram się odpowiadać na miarę możliwości entuzjastycznie…. 😂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!