Celem każdego kochającego rodzica jest wychować swoje dziecko na szczęśliwego człowieka. W czym tkwi sekret?

 

KOMUNIKUJ SIĘ ZE SWOIM DZIECKIEM I SPĘDZAJ Z NIM CZAS

Udowodniono, że jakościowa relacja z ojcem zwiększa prawdopodobieństwo, iż w życiu dorosłym dziecko stworzy stabilną relację ze swoim partnerem. To, co materialne ulatnia się z pamięci. Dziecko nie będzie pamiętało tych wszystkich kupionych zabawek. Wśród wspomnień z dzieciństwa zawsze dominują przeżycia i wspólnie spędzone chwile.

 

JEDZCIE RAZEM KOLACJĘ

Naukowcy udowodnili, że regularne rodzinne kolacje są bezpośrednio powiązane z niskimi wskaźnikami występowania depresji oraz myśli samobójczych wśród nastolatków. Dzieci, które regularnie jadają kolację w towarzystwie swoich rodziców mają także bardziej optymistyczną wizję swojej przyszłości, w porównania z rówieśnikami, którzy nie zasiadają wieczorami do posiłku rodzinnego.

 

POKAZUJ SWOJEMU DZIECKU JAK BYĆ CZUŁYM I WDZIĘCZNYM

Dla dzieci to ważne, by móc dbać o kogoś i wyrażać wdzięczność tym, którzy uczestniczą w ich życiu. Badania dowodzą, że osoby, które potrafią wyrażać wdzięczność są bardziej skłonne do udzielania wsparcia innym, okazywania współczucia oraz łatwiejszego przebaczania. Ponadto, mają mniej problemów ze zdrowiem i czują się szczęśliwsze.

 

POKAZUJ SWOJEMU DZIECKU JAK ANALIZOWAĆ I ROZWIĄZYWAĆ PROBLEMY

Nadopiekuńczość i nadmierna kontrola nie wykształcą w dziecku niczego dobrego. Zaufaj dziecku i pozwól jemu podejmować samodzielne decyzje. Warto zacząć od drobnych kwestii: jaką bluzę założyć na spacer lub jaki owoc zjeść na śniadanie. Dzięki takim początkom dziecku będzie łatwiej stać się niezależnym oraz zrozumieć swoje potrzeby. Rolą rodzica jest wsłuchiwanie się w potrzeby dziecka, w jego wątpliwości, obawy i problemy, a także pomaganie w podejmowaniu właściwych decyzji.

 

POKAZUJ SWOJEMU DZIECKU JAK WSPÓŁDZIAŁAĆ Z INNYMI LUDŹMI

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu Duke’a poddali badaniu 700 osób. Pierwsza część badania odbyła się, gdy jego uczestnicy byli mali – jeszcze w wieku przedszkolnym. Po raz drugi poddano ich badaniu, gdy mieli po 25 lat. Ustalono, że dzieci, które się socjalizowały i współpracowały ze swoimi kolegami o wiele częściej kończyły studia i podejmowały pełnoetatowe prace. Osoby z ograniczonymi zdolnościami społecznymi w wielu przypadkach popadały w przyszłości w konflikt z prawem oraz w uzależnienie od alkoholu.

 

NIE PODDAWAJ SIĘ STRESOWI

Badania dowodzą, że szczęście tych, których kochamy wprawia w szczęście pozostałych członków rodziny. Ta sama reguła odnosi się także do emocji negatywnych. Rodzice, którzy nie są w dobrym nastroju lub żyją w bezustannym napięciu związanym ze stresem, przenoszą swój stan emocjonalny na dziecko.

 

PRACUJ NAD RELACJĄ Z DZIECKIEM

Dziecko uczy się dbać o innych, gdy samo traktowane jest przez swoich rodziców jak równy z równym. Gdy dziecko czuje się kochane i traktowane poważnie, z należytą atencją i przychylnością, między nim a rodzicem tworzy się niezwykła więź, która uaktywnia wrażliwość na wartości, etykę oraz proces poznawania życia. Czas poświęcony na emocjonalne wsparcie dziecka jest najcenniejszą rzeczą, jaką można jemu podarować w dzieciństwie.

 

NIE KRZYCZ NA SWOJE DZIECKO I NIE NAKŁADAJ NA NIE KAR CIELESNYCH

Bicie dziecka to samo zło. Nie przyniesie żadnego rezultatu w procesie korygowania niepożądanych zachowań dziecka. Może jedynie odnieść odwrotny skutek – dziecko skoncentruje się na wymyślaniu sposobów na to, aby następnym razem nie zostać „przyłapanym”. Wychowamy kłamcę.
Dzieci, które nie są karane fizycznie i na które się nie krzyczy, lepiej kontrolują swoje emocje i rzadziej popadają w depresję. Ponadto, pamięć takich dzieci jest lepiej rozwinięta.

 

BĄDŹ AUTORYTETEM DLA SWOJEGO DZIECKA

Badanie przeprowadzone w 1960 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornia dowiodło, że istnieją trzy podstawowe modele wychowywania dzieci: liberalny, kontrolujący oraz autorytarny. Rodzice dzieci szczęśliwych często wybierają model trzeci (który wymaga od dziecka szacunku w stosunku do dorosłego), ale dbają również o to, aby została zachowana równowaga. Dziecko nie może bowiem zostać zniewolone przez autorytet rodzica.

Dziecko będzie szanowało rodzica, a jednocześnie będzie miało do niego zaufanie, jeżeli zaszczepimy w nim przekonanie, że każdy ma prawo do błędów. Przyznanie się przed dzieckiem, że mamy świadomość swoich wad i niedoskonałości, ale mimo tego staramy się i wyciągamy wnioski z popełnianych błędów, będzie dla dziecka najcenniejszą lekcją szacunku.

 

NIE KRYTYKUJ DZIECKA ZA NIEPOWODZENIA,
ALE MOTYWUJ DO TEGO, BY SIĘ NIE PODDAWAŁO

Zaszczep w dziecku sposób myślenia nakierowany na rozwój. Porażka to lekcja. Porażka to szansa, żeby coś polepszyć.  Aby rozwinąć w dziecku myślenie nastawione na rozwój, chwal je za jego wysiłek i starania.

 

POMAGAJ DZIECKU PRZEZWYCIĘŻAĆ NEGATYWNE EMOCJE

Aby nauczyć się jak kontrolować emocje, dziecko potrzebuje pomocy. Rolą rodzica jest wprowadzenie dziecka w świat emocji, dając przykład radzenia sobie z nimi oraz rozmawiając o nich. Warto również zaznajamiać dziecko z technikami pomagającymi pozbyć się negatywnych odczuć (techniki relaksacyjne, sport, itp.).

Zdjęcie:  Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!