Łzy dziecka wywołują u dorosłych różne reakcje: od współczucia do irytacji lub bezradności. Pojawiają się z różnych powodów: z bólu, ze strachu, z nerwów, jako sposób na wymuszenie czegoś, itp. Każda sytuacja wymaga podjęcia adekwatnej formy działania, ale o jednym nigdy nie powinniśmy zapominać:

UCZUCIA DZIECKA SĄ BARDZO WAŻNE I POD ŻADNYM POZOREM
NIE WOLNO NAM UJMOWAĆ ICH ZNACZENIA

 

Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uspokoić płaczące dziecko zachowując przy tym spokój:

 

PRZEKIERUJ UWAGĘ DZIECKA

Małe płaczące dziecko jest bardzo podatne na działania mające na celu rozproszyć jego uwagę. Istnieje wiele sposobów na odwrócenie uwagi dziecka, ale najważniejsze by zrobić to na tyle interesująco, aby dziecko zapomniało o łzach.

 • Noś w kieszeni lub torebce jakiś interesujący przedmiot. Coś, czego dziecko wcześniej nie widziało. Gadżet, który w kryzysowym momencie może okazać się magicznym przedmiotem, dzięki któremu przeniesiecie się do magicznego świata lub który okaże się drogocennym skarbem z jakiejś ciekawej opowieści.
 • Zadaj dziecku jakieś zaskakujące pytanie, które stanie się dla niego wyzwaniem. Na przykład: „Zobacz jaki mija nas samochód! Ten czerwony! Ale jaka to marka? Czy Ty wiesz jaka to marka?”

WYMYŚL JAKIŚ RYTUAŁ

Jeżeli dziecko często płacze z błahego sposobu, warto wprowadzić zabawny rytuał, który sprawi, że łzy znikną. Można na przykład:

 • Włączyć suszarkę i wysuszyć łzy dziecka.
 • Włączyć odkurzacz i wciągnąć do niego całą złość dziecka.
 • Włożyć do ust dziecka winogrono (lub jakiegoś cukiereczka) – magiczne lekarstwo, które od razu poprawia humor.

OPISZ UCZUCIA DZIECKA

Najgorsze co możemy zrobić to powiedzieć płaczącemu dziecku: przestań już płakać, nie bądź beksą, przecież nic takiego się nie stało. Negujemy w ten sposób uczucia dziecka, pokazujemy, że nie mamy zamiaru go zrozumieć. I pozostawiamy dziecko same z jego frustracjami.

Zamiast tego spróbuj pomóc dziecku zrozumieć, przez co właśnie przechodzi:

 • Ustaw się naprzeciwko dziecka, tak, aby widziało Twoją twarz.
 • Zniż się, ukucnij, tak, aby móc złapać kontakt wzrokowy.
 • Przytul dziecko, obejmij ramieniem.
 • Opisz emocje i uczucia, które w danym momencie wywołały płacz u dziecka.

  „Jesteś smutny i zły, bo Janek zabrał Ci zabawkę”.
  „Jesteś smutny, rozgoryczony, zawiedziony i rozgniewany, bo nie mogę Ci kupić tego, o co mnie prosisz”.

Opisując emocje i uczucia dziecka pokazujesz jemu, że rozumiesz co wywołało jego płacz. Płyniecie na tej samej fali emocjonalnej. Pokazujesz dziecku, że nie jest Ci obojętne, że jesteś gotów je wysłuchać, że starasz się je zrozumieć i że akceptujesz jego frustrację.

MOCNO PRZYTUL DZIECKO

Jeżeli dziecko nie jest w stanie wsłuchać się w Twoje słowa i popada w histerię (na przykład w miejscu publicznym), wystawia Cię na ogromną próbę cierpliwości. Krzyki, groźby, tłumaczenie, żądanie by się natychmiast uspokoiło – na nic się nie zdadzą.
Ważnym jest, aby postępować zgodnie z tymi prostymi wskazówkami:

 • Przytul mocno dziecko.
 • Nie zadawaj dziecku pytań, ponieważ słowa stanowią dla jego mózgu, który i tak jest już wystarczająco obarczony, dodatkowe obciążenie. Lepiej zachować milczenie.
 • Oddychaj głęboko i jednostajnie.
 • W rytm oddechu zacznij delikatnie głaskać dziecko.
 • Pozwól jemu, by się wypłakało.
 • Po jakimś czasie zacznij delikatnie używać słów pocieszenia.
 • Otrzyj twarz dziecka i podaj mu coś do picia.
 • Omów to co się wydarzyło dopiero wówczas, gdy dziecko będzie całkowicie uspokojone.

ZADAJ MAGICZNE PYTANIE

Metoda, która sprawdza się nawet u rozhisteryzowanych dzieci. Wprawia je w osłupienie, gdyż, poprzez zadanie jednego pytania, pokazujemy dziecku, że całkowicie akceptujemy jego płacz i bardzo chcemy mu pomóc.

BARDZO CHCĘ CI POMÓC, ALE MUSZĘ WIEDZIEĆ, CZY TWÓJ PROBLEM JEST BARDZO POWAŻNY, ŚREDNIO POWAŻNY CZY ŁATWY DO ROZWIĄZANIA. MUSZĘ TO WIEDZIEĆ. POWIEDZ MI.

 

Wszystko to, co zaproponowałam Wam powyżej stosuję z powodzeniem od kilku lat. Cierpliwość, zrozumienie oraz otwartość na potrzeby dziecka są jedynym sposobem, aby pomóc jemu zrozumieć świat emocji.

Zdjęcia:  Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Jutro świętujemy... Marzenie o torcie w kształcie hamburgera z siedzącą na nim muchą zostało właśnie spełnione... #torturodzinowy #torturodzinowy🎁🎂🎉 #birthdaycake #urodziny #birthday #mamaisyn #synek #instamatki #instamatka
 • Cudnie być Mamą! #instamama #instamatki #instamatka #instafamily #instafamilia #dzienmatki #matkapolka #mamaisyn #mamaisynek #synekmamusi #mamaicorka
 • Muzeum Egipskie w Berlinie z jedną z największych w Europie kolekcją zabytków starożytnego Egiptu. Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi i inne zabytki z czasów faraonów. #instamama #instamatki #instamatka #matkapolka #mamaisyn #mamaicorka #instarodzice #instarodzina #rodzina #rodzice #muzeum #berlin
 • Jesteście zadowolone ze swoich mężów? Bo ja bardzo :) Dzisiaj, w ramach przypomnienia tego, na co każda z nas zasługuje, zapraszam Was do przeczytania nowego wpisu "10 rzeczy, których potrzebuje od swojego męża każda kobieta, by być szczęśliwą". Link w BIO #instamatki #instamama #instamamy #instamatka #matkapolka #kobietabyc #instakobieta #instakobiety #kobieta #woman #wife #żona #żonka #mąż #mążiżona #maz #małżeństwo #married #blogujacamama #mamablog #mamablogger #nowywpis #nowywpisnablogu

Obserwuj mnie!