Dzieciństwo i wszelkie związane z nim doświadczenia mają duży wpływ na to, jak komu potoczy się życie. Wiele badań naukowych potwierdza, że zachowanie każdego z nas jest ściśle powiązane z przeżyciami z początkowego etapu życia.

Oto 10 powiązań między tym co „kiedyś” i tym co „potem”:

1. Jeśli rodzice nie pozwalają dziecku podejmować własnych decyzji, możliwe, że ich dziecko wyrośnie na osobę zależną od innych.

Dziecko, które w dzieciństwie nie mogło decydować o tym, w co się ubierze lub co zje, w przyszłości będzie szukało przyjaciół lub partnera, którzy będą mieli nad nim władzę i kontrolę.

2. Jeśli dziecko ma bliską relację ze swoim tatą, w przyszłości będzie potrafiło stworzyć lepszy związek.

Dziecko związane emocjonalnie ze swoim tatą będzie potrafiło zbudować zdrowy związek ze swoim partnerem życiowym.
Badania naukowe potwierdzają, że istnieje silne powiązanie między jakością relacji dziecko-ojciec, a późniejszymi związkami, jakie stworzy dziecko.

3. Dziecko, które jest mocno kontrolowane przez rodziców może wyrosnąć na bardzo upartą osobę.

Zachowania opierające się na byciu upartym stanowią mechanizm obronny przed rodzicami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy po swoich rodzicach tendencję do kontrolowania innych.

4. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko, które ogląda w telewizji dużo przemocy, w życiu dorosłym będzie agresywne.

5. Dziecko, które jest często karane wyrośnie na przebiegłego dorosłego.

Częste karanie dziecka nie spowoduje poprawy jego zachowania. Wręcz przeciwnie – będzie się ono zachowywało jeszcze gorzej, ale zrobi wszystko co w jego mocy by nie zostać złapanym.

6. Dziecko, którego rodzice nadużywają alkoholu lub narkotyków wyrośnie na bardzo poważną osobę.

W rodzinach, w których dorośli stosują używki dziecko wciela się w rolę ich opiekuna. W życiu dorosłym będzie bardzo poważne, a nawet zbyt odpowiedzialne. Przez to, że nie miało prawdziwego dzieciństwa, nie będzie potrafiło czerpać radości w życiu dorosłym.

7. Bardzo prawdopodobnym jest, że dziecko, które doświadczyło jakiejś traumy, w życiu dorosłym będzie otyłe.

Wiele badań naukowych dowodzi, że istnieje silna korelacja między doświadczeniami traumatycznymi z dzieciństwa, a późniejszymi zaburzeniami żywienia.

8. Podatność dziecka maltretowanego na zachorowanie na depresję w życiu dorosłym wzrasta  o dwa razy.

A dokładniej o 2,27 raza.

9. Dziecko, które doświadcza w szkole przemocy, w życiu dorosłym będzie gorzej funkcjonowało.

Badania dowodzą, że dzieci, które doświadczały przemocy w szkole zdobywają gorsze wykształcenie, gorsze wynagrodzenie za pracę, ich relacje nie układaj się zbyt dobrze, a także częściej zapadają na depresję.

10. Dziecko, którego rodzice rozwiedli się, gdy było ono bardzo małe, w przyszłości będzie miało złą relację z jednym z nich.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Illinois, dziecko, którego rodzice się rozwiedli, gdy było ono w wieku między 3 a 5 latek, najprawdopodobniej będzie miało niepewną więź z którymś z nich. Natomiast rozwód rodziców nie rzutuje na powodzenie jego przyszłego związku.

Źródło: Business Insider

Zdjęcia:  Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!