Na każdy z tematów przyjdzie czas. Ale tak około dwunastego roku życia dziecko o pewnych sprawach powinno już wiedzieć. I lepiej żeby dowiedziało się o nich od Ciebie.

1. CZYM JEST PRZYJAŹŃ

Przyjaciel to ktoś, kto jest w stanie zrobić dla drugiej osoby rzeczy niesamowite. To ktoś, kto potrafi okazać wsparcie w trudnych momentach, ale także w tych dobrych.
I nie ma nic wspólnego (lub prawie nic wspólnego) z przyjaźnią na portalach społecznościowych. Bo bywa, że osoba z tysiącem znajomych na koncie w rzeczywistości u swego boku nie ma nikogo bliskiego…

Dziecko, nigdy nie wykorzystuj nikogo w zamian za swoją przyjaźń. I nigdy nie pozwól na to, by ktoś oferował tobie swoją przyjaźń w zamian za coś.

2. CO TO JEST MACHISMO (kult silnego, władczego mężczyzny)

Żyjemy w świecie stworzonym przez i dla mężczyzn, a kobiety powinny stawać na głowie, by się w niego wpasować. Powinny również znosić mężczyzn żyjących w przekonaniach z poprzednich epok, głęboko wierzących w to, że kobieta ma im usługiwać.

Nie, dziecko. Kobiety zasługują na dokładnie takie samo traktowanie i dokładnie ten sam szacunek co mężczyźni.

3. JAK PRÓBUJĄ NAS OSZUKAĆ POPRZEZ REKLAMY

To, co widzimy w telewizji w dużej mierze jest oszustwem. Wszelkie działania marketingowe tego świata mają za zadanie jedno: sprawić, byśmy wydali jak najwięcej pieniędzy. I zdarza się, że są to działania podstępne: sugeruje nam się, że jesteśmy nieszczęśliwi, że mamy lub niedługo będziemy mieli problemy ze zdrowiem, że jesteśmy niedoskonali i że jesteśmy brzydcy. Ale oczywiście to, co nam oferują pomoże nam wydostać się z tego nędznego stanu.

Telewizja jest niesamowitym medium, z którego możemy czerpać dużo dobrego. Ale może okazać się również bardzo niebezpieczna. Zatem, dziecko, zawsze myśl i jeszcze raz myśl. Nawet w wiadomościach jakaś historia może zostać przedstawiona w sposób odbiegający od rzeczywistości.

4. DLACZEGO PANIE Z MAGAZYNÓW NIE ISTNIEJĄ

Photoshop. To się nazywa Photoshop i jest programem, który umożliwia modyfikowanie zdjęć w taki sposób, aby kobiety i mężczyźni pojawiający się w magazynach wyglądali na szczupłych, idealnie zaokrąglonych, o pięknym kolorze skóry, bez żadnych niedoskonałości, bez zmarszczek i o włosach tak bujnych, jak postacie z bajek. Wszystko po to, by wzbudzić w nas aspiracje do tego, by być tacy jak oni. Po co? Po to, byśmy wydawali pieniądze na usługi i produkty „wspierające” pogoń za ideałem.

Nie, dziecko, te idealne osoby nie istnieją. Gdybyśmy zobaczyli je na żywo zdalibyśmy sobie sprawę, że to nie te same osoby co na zdjęciu.

5. SKĄD SIĘ BIERZEMY, CZYLI CZYM JEST SEKS

Nie bociany, nie kapusta i nie zaprzyjaźnione chmurki. Nie ma sensu opowiadać historii, które i tak będziemy musieli później zdementować.

6. MOTOCYKLE SĄ NIEBEZPIECZNYM WYNALAZKIEM LUDZKOŚCI

To moja prywatna opinia. Jeśli jadąc na motorze przydarzy ci się wypadek, poza kaskiem nie ma niczego, co cię ochroni.
Oczywiście, samochody też są niebezpieczne. Ale mimo wszystko jesteś bardziej chroniony. I tak, oczywiście, że ci ufam. Chodzi o to, że nie ufam innym.

7. NARKOTYKI SĄ GORSZE NIŻ MOTOCYKLE

Jeżeli motocykle są złym wynalazkiem, to już nie wiem co powiedzieć o narkotykach. Zażywając je ryzykujesz to, że przestaniesz być sobą. Przez chwilę (może przez kilka godzin, a może dłużej) przestaniesz kontrolować swoje życie. Może w tym czasie źle ocenisz ryzyko, może przestaniesz kontrolować sytuację… Narkotyki mają różne działanie, jeżeli zrobisz głupotę – doprowadzisz do tragedii.

8. PRZEMOC NIGDY NIE POWINNA BYĆ METODĄ NA ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

Wśród zwierząt wygrywa ten, kto silniejszy. Liczy się siła fizyczna, bo o mówieniu nie ma mowy. Ale my nie jesteśmy dzikimi zwierzętami. Jesteśmy ludźmi cywilizowanymi i umiemy myśleć racjonalnie. Dlatego możemy rozwiązywać spory poprzez dialog, bez potrzeby używania siły fizycznej.
Nie sądzę, abyś chciał, żeby ktoś ciebie uderzył. I myślę, że nikt nie chce tego dla siebie.

Może znasz kogoś, kto jest maltretowany… To nie jest zabawne! Nikt nie zasługuje na to, by być poniżanym i nikt nie zasługuje na to, by się na nim wyżywano. Nigdy nie pozwól, by zrobiono ci coś takiego i nigdy nie stawaj po stronie osoby używającej przemocy. 

9. CZYM JEST ŚMIERĆ

Chociaż brzmi dziwnie, śmierć jest którąś z kolei częścią naszego życia i jest nieunikniona. I niestety zetkniesz się z nią wiele razy. Stracisz swoje zwierzątko, swojego kolegę (nie mówię, że teraz, ale kiedyś w przyszłości na pewno), stracisz swoich najbliższych i stracisz mnie… A ty pozostaniesz tutaj ze swoją misją na ziemi.

Myśl o niej czasami. Pomyśl, jak dla niektórych osób wszystko się nagle potrafi skończyć. I jak ciężko jest tym, którzy zostają płacząc. Myśl o tym czasami, ale nie musisz się niczego bać. Chociaż teraz myślisz, że jesteś nieśmiertelny, tak nie jest. Mając świadomość tego, że pewnego dnia nadejdzie śmierć, bardziej docenisz swoje życie i będziesz chciał je chronić. 

10. NIGDY NIE CZYŃ KOMUŚ TEGO, CZEGO NIE CHCIAŁBYŚ, ABY UCZYNIONO TOBIE

To zasada, która jest ważna przez całe życie. Szacunek powinien być okazywany zawsze.

11. CZASAMI SZCZĘŚCIE POLEGA NA USZCZĘŚLIWIANIU INNYCH

Świat staje się coraz bardziej egoistyczny. Ale czasem warto przestać wymagać tego, by inni robili rzeczy za/dla ciebie i w zamian zrobić coś dla kogoś innego. Czasami szczęście nie polega na osiągnięciu wszystkiego tego, czego oczekujemy lecz na uszczęśliwieniu innych.

12. NIE WIERZ W POZORY

Przede wszystkim chcę powiedzieć, że nie można oceniać ludzi zbyt szybko.
Dziecko, uważaj na to, komu ufasz. Wygląd i pierwsze wrażenie może ciebie wprowadzić w błąd.

13. PRZEBACZANIE JEST CNOTĄ. BYCIE PAMIĘTLIWYM RÓWNIEŻ

Musisz nauczyć się przebaczać, gdyż błędy popełniają wszyscy. Pomylą się, skrzywdzą cię i poproszą cię o przebaczenie. Tak samo jak ty się pomylisz, skrzywdzisz kogoś i poprosisz o przebaczenie. Musisz nauczyć się przebaczać, gdyż sam też będziesz chciał, by tobie przebaczono.

A teraz o byciu pamiętliwym. Ta cecha też może okazać się cnotą, w zależności od okoliczności. Może bowiem pomóc w odróżnieniu osób, którym warto ufać, a którym po prostu nie warto.

14. NIGDY NIE WIERZ W TO, ŻE WIESZ DUŻO NA JAKIŚ TEMAT

Pewnego dnia będziesz miał poczucie, że wiesz dużo na jakiś temat. I będziesz mocno bronił swoich przekonań. I dobrze, bo nie ma w tym nic złego. Ale miej świadomość tego, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał poddać wątpliwości twoje poglądy. I w tym też nie ma nic złego. Każde zadane pytanie, każda wątpliwość sprowokują przemyślenia i spowodują, że nauczymy się czegoś nowego.
Nie ma niczego gorszego niż zaprzestać uczyć się rzeczy nowych. I im więcej będziesz wiedział, tym większe będziesz miał poczucie, że nadal wiesz zbyt mało. Bo jedno życie nie wystarczy, by posiąść wiedzę całego świata.

15. CZYM JEST PRZEMOC WOBEC SŁABSZEJ PŁCI

To coś, czego nigdy nie powinieneś się dopuścić. To coś, na co nie powinieneś pozwolić nikomu innemu. To coś, na co nie powinieneś pozwolić, by czyniono tobie. To przemoc fizyczna i/lub psychiczna wywierana z powodu dominacji jednej płci nad drugą.

16. KIM JEST ŚWIĘTY MIKOŁAJ I JAK WAŻNE JEST SZANOWANIE WIERZEŃ INNYCH OSÓB

Jedną z rzeczy, która najbardziej boli dziecko, jest dowiedzieć się z ust innego malucha, że Święty Mikołaj nie istnieje. Tego dnia wszystko się „wali”… Nienawidzisz kolegę za to, że ci powiedział i nienawidzisz swoich rodziców za to, że ciebie okłamywali.

Pozwólmy dzieciom wierzyć w to, w co chcą wierzyć. A jeśli zapytają – odpowiadajmy z ostrożnością i delikatnością.

I aby nasza pociecha nie stała się tym dzieckiem, które odkryje prawdę o Świętym Mikołaju przed całą gromadą innych maluchów – wytłumaczmy dziecku, że zawsze powinno szanować wierzenia innych, bez względu na to czego dotyczą.

17. KOLOR SKÓRY NAS NIE DEFINIUJE

Wszyscy zdaliśmy już sobie sprawę z tego, że świat to nie miejsce, w którym wszyscy jesteśmy traktowani jednakowo. Na gorsze traktowanie narażone są szczególnie osoby o kolorze skóry odmiennym od białego.

Ale kolor skóry nie mówi o nas zbyt wiele. Nie świadczy o niczym. Nie jesteś lepszy od nikogo tylko dlatego, że masz biały kolor skóry. I nie jesteś gorszy od nikogo tylko dlatego, że masz ciemny kolor skóry. Wszyscy powinniśmy być traktowani tak samo. Wszystkim nam należy się ten sam szacunek.

18. KOLOR BANKNOTÓW W NASZYM PORTFELU TEŻ NAS NIE DEFINIUJE

Spotyka się dwóch panów w kolejce na poczcie. Jeden jest bogaty, a drugi biedny. W pewnym momencie podchodzi do nich człowiek i prosi o pieniądze na jedzenie. Który z tych dwóch Panów pomoże żebrakowi? Biedny? Czy bogaty?

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Fakt, że jeden z mężczyzn ma pieniądze nie świadczy wcale o tym, że wyciągnie pomocną dłoń. Może się również zdarzyć, że biedny człowiek wyciągnie z kieszeni swoją ostatnią złotówkę i da ją żebrakowi…
Co chcę przez to powiedzieć? To, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który z panów jest lepszym człowiekiem – ten, który ma dużo, czy ten, który ma mało. Pieniądze nie świadczą o niczym.

19. CZYM JEST MIŁOŚĆ

Do tego, co napisałam o przyjaźni dodajmy chęć spędzania większej ilości czasu razem, potrzebę bycia razem, chęć sprawiania, by dana osoba czuła się szczęśliwa. Miłość to także chęć do dotykania i całowania się. To wzajemny szacunek, bezinteresowność i zaufanie.

Żeby dokładnie dowiedzieć się co to jest miłość – trzeba jej doświadczyć. A jak już się zdarzy – trzeba o nią dbać.

20. CZYM JEST NAŁÓG I DLACZEGO MARTWIĄ NAS TELEFONY KOMÓRKOWE

Kiedy poświęcamy czemuś zbyt dużo czasu, w konsekwencji czego tracimy chęci lub zdolności do wykonywania innych czynności – możemy mówić o uzależnieniu.

Telefon komórkowy jest przykładem urządzenia, które absorbuje nasze życie i nasz czas. Dlatego tak bardzo się martwię, gdy ciebie z nim widzę. Czas, który spędzasz przy telefonie to czas, którego nie spędzasz na rozmowie ze mną, na rozmowie „twarzą w twarz” z kolegami, na czytaniu, na zabawie, na cieszeniu się miejscem, w którym żyjesz, czy na snuciu planów…

Wiele osób uzależnia się od różnych innych rzeczy. Zazwyczaj są to osoby, które nie potrafiły znaleźć równowagi emocjonalnej w swoim życiu. Aby nie wpaść w uzależnienie i aby nie zrujnować sobie życia szukaj szczęścia w innych rzeczach, czasami tych najzwyklejszych.

21. KAŻDEGO DNIA NA ŚWIECIE UMIERAJĄ Z GŁODU TYSIĄCE DZIECI

Nigdy nie zabrakło nam jedzenia i mam ogromną nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie. Wszystkim nam wydaje się takie oczywiste, że mamy jedzenie, światło, wodę, prąd…
Ale gdzieś na świecie są miejsca, w których tego wszystkiego brakuje. Każdego dnia z głodu i z powodu chorób umiera tysiące dzieci.

Kiedy przyjdzie tobie do głowy myśl: ” Czy nie moglibyśmy żyć lepiej?”, pomyśl: „Oczywiście, ale mogliśmy też trafić o wiele gorzej”. Pamiętaj o tym. I może kiedyś zechcesz zrobić coś w tym kierunku…

22. NIE WARTO ROBIĆ WSZYSTKIEGO, TYLKO PO TO, BY ZAAKCEPTOWALI NAS INNI

To niesamowite, jaką moc ma grupa ludzi, gdy przychodzi do zrobienia czegoś złego. Gdyby tych ludzi ze sobą rozdzielić – najprawdopodobniej żaden z nich nie dopuściłby się złego czynu. Ale poczucie, że jest ich wielu – sprawia, że są zdolni do wszystkiego.

Dziecko, myśl zawsze. To kim jesteś i jakie wyznajesz wartości powinno być zawsze obecne i najważniejsze – bez względu na to, czy jesteś sam, czy idziesz w grupie pięćdziesięcioosobowej. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak – nie rób tego, nawet, jeśli pozostałe czterdzieści dziewięć osób miałoby się od ciebie odwrócić.

23. DLACZEGO WAŻNIEJSZE JEST TO, CO MYŚLISZ O SOBIE NIŻ TO, CO INNI MYŚLĄ O TOBIE

Jeśli nie czujesz, że chcesz być jednym z nich – nie bądź. Nie powinno cię martwić to, co myślą o Tobie inni ani to, że nie potrafią zaakceptować twojej autonomii.

24. ŻYCIE JEST KRÓTKIE, ALE NIE KOŃCZ GO PO DWÓCH DNIACH

Wielokrotnie usłyszysz, że życie jest krótkie. I tak jest. I dlatego musimy dobrze wykorzystać czas, który został nam dany. Nie kończ swojego życia po dwóch dniach. Poszukaj jego sensu. Niech twoje życie ma jakieś znaczenie, niech jest przepełnione optymizmem, stawiaj jemu czoła z radością, uśmiechaj się do ludzi. Oczywiście, życie również jest ciężkie, ale podejdź do niego jak do wyzwania.

25. NIE POZWÓL NIGDY NA TO, BY KTOŚ MÓWIŁ TOBIE CO WOLNO, A CZEGO NIE WOLNO (ANI CO POWINIENEŚ, A CZEGO NIE POWINIENEŚ)

Bo granice tego co wolno i nie wolno, jak również tego co powinieneś i nie powinieneś musisz określić sam.

26. ZAWSZE BĘDZIEMY CIĘ KOCHAĆ

Mówię to tobie, gdyż moja misja rodzicielska zejdzie niedługo na drugi plan. Niebawem ważniejsze staną się dla ciebie relacje pozarodzinne, czyli te z kolegami i koleżankami.  Ale pamiętaj, że zawsze będę obok, że zawsze będziesz mógł na mnie liczyć, że zawsze będę cię kochać. Kim chcesz być w przyszłości? Co chcesz w życiu osiągnąć? Ty znasz odpowiedź. Więc walcz o swoje marzenia. Ja zawsze będę ciebie wspierał, jak tylko będę mógł. Zawsze.

Zdjęcie: Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!