Dotyk jest bardzo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. Na każdym etapie życia. Natomiast w początkowych jego momentach jest po prostu kluczowy. Przytulane dziecko wyrośnie na szczęśliwszego człowieka. Przytulany dorosły otrzymuje dowód na bycie akceptowanym, lubianym, cenionym i kochanym.

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie.”

– Virginia Satir (1916–1988), amerykańska psychoterapeutka, jedna z najwybitniejszych
i najskuteczniejszych specjalistek ubiegłego wieku, pionierka w terapii rodziny.

JAK WIADOMO, PRZYTULANIE TO SAMO ZDROWIE

 1. Dziecko, które jest często przytulane czuje, że jest kochane i że ktoś o nie dba – to ważny czynnik, który wpływa na prawidłowe postrzeganie samego siebie i na wzmocnienie poczucia własnej wartości. Przytulanie zawsze niesie ze sobą pozytywne uczucia, które wzmacniają małego człowieka w stawianiu czoła każdemu kolejnemu dniu.
 2. Przytulenia rodziców wnoszą do świata dziecka poczucie bezpieczeństwa i zaufania – ramiona stanowią bowiem symbol ochrony i ciepła domowego. Dodatkowo przytulenia rodziców sprawiają, że dziecko ma poczucie, iż zawsze ktoś jemu towarzyszy.
 3. Przytulane dziecko wypełnia się energią! Dorosły, który przytula dziecko jest przepełniony emocjami i bezwarunkową miłością. A tę niezwykłą energię przekazuje dziecku.
 4. Przytulane dziecko jest bardziej stabilne emocjonalnie. Od pierwszych dni ramiona rodziców zapewniają dziecku spokój, komfort, troskliwość, czułość, ciepło, miłość i bezpieczeństwo. I tak przez wszystkie etapy jego rozwoju…
 5. Nawyk tulenia wykształcony w dzieciństwie powoduje wzmocnienie więzi z innymi ludźmi. Osoby, które się przytulają postrzegane są jako kochane i troskliwe.

Moc przytulania potwierdzona została wieloma eksperymentami naukowymi. Tym najbardziej znanym jest eksperyment węgierskiego psychiatry Rene Spitz’a, który porównał rozwój dzieci z dwóch żłobków: więziennego (w którym dzieci na co dzień stykały się ze swoimi mamami) oraz z ochronki (prowadzonej przez siostry zakonne, które co prawda karmiły i myły podopiecznych, ale w ogóle ich nie przytulały). Śmiertelność w tym drugim domu opieki była druzgocąca: umierało co trzecie dziecko, podczas gdy w więziennym żłobku ani jedno. Jedyną zmienną był dotyk. Prowadzone przez kolejne dziesięciolecia badania pokazały, że nietulone dzieci gorzej przybierają na wadze i są zdecydowanie mniej odporne niż ich tuleni rówieśnicy.

CZY WIESZ, ŻE:

 • W Warszawie istnieje salon, który oferuje usługę przytulania. Firma organizuje również imprezy przytulankowe (cuddle party).
 • Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada 31 stycznia. Z tej okazji organizowane są akcje Free Hugs, czyli darmowe przytulasy.
 • Przytulanie uwalnia oksytocynę, nazywaną hormonem miłości. Może również uwalniać endorfiny – określane jako hormon szczęścia. Obydwie substancje odpowiadają za dobre samopoczucie, poczucie szczęścia, a także zwiększają energię do działania.
 • Przytulanie może chronić przed chorobami. Codzienna dawka przytulasów działa jak lekarstwo: wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, przyczynia się do łagodniejszego przebiegu infekcji, stymuluje pracę mózgu, wspomaga leczenie depresji, obniża ryzyko wystąpienia chorób serca.
 • Badania szwedzkich naukowców przeprowadzone w 2012 roku potwierdzają, że już nawet 10-cio sekundowe przytulanie może obniżyć ciśnienie krwi.
 • Przytulanie nazywane jest „krótkim okresem medytacji” – pozwala nam wyzbyć się wszystkich stresów i napięć dnia. Sprawia, że możemy skupić się na tym, co się dzieje tu i teraz. To chwila refleksji, podczas której koncentrujemy się na naszych uczuciach.
 • Osoby, które w dzieciństwie były mało przytulane w dorosłym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji i wyrażaniem swoich uczuć.
 • Jeżeli nie masz osoby, do której mogłabyś się przytulić, pogłaskaj czule swojego zwierzaka –  wyzwolone zostaną  te same uczucia, które uwalniają się podczas obejmowania drugiego człowieka.

Zrób sobie szybkie posumowanie: ile razy dzisiaj się przytuliłaś? Do męża, dziecka, koleżanki, znajomej, zwierzaka… Pamiętaj, że to ważny element Twojego życia.

PRZYTULAM I DAJĘ SIĘ PRZYTULAĆ

Zdjęcia: Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!