W czołówce powodów, dla których powstają rodzinne konflikty uplasował się… pilot od telewizora, a konkretniej – chęć decydowania o tym, co wszyscy będą oglądać.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, szczególnie wyczekiwany przez dzieci. Wielu rodziców pragnie stworzyć niezapomnianą, magiczną atmosferę, która zostanie w pamięci ich pociech na całe. Ale Święta to nie tylko mrugające światełka, pierniczki, kolędy i prezenty. To przede wszystkim czas ogromnego wysiłku włożonego w przygotowania do świętowania.

Według wyników ankiety przeprowadzonej wśród 2000 badanych z Wielkiej Brytanii wynika, że rodzinne kłótnie czy spory są jak najbardziej powszechne w czasie Świąt.

20 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TRACIMY NERWY
W ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

 1. Władza nad pilotem – wszyscy w rodzinie chcą go trzymać i decydować, co będzie leciało w telewizji.
 2. Zestresowana mama przygotowująca Kolację Wigilijną – nerwowa atmosfera odbija się na wszystkich.
 3. Nikt nie pomaga mamie – to klasyk w wielu rodzinach. Biedna kobieta ma poczucie, że wszystkie osiem tysięcy czynności jest na jej głowie.
 4. Zmywanie brudnych talerzy i garnków – gdy tylko rozpoczyna się debata z negocjacjami, wiadomo, że wybuchnie kolejna wojna światowa.
 5. Otwieranie prezentów – Po kolędach? Po pasterce? Po opłatku? Po kolacji? Kiedy? Jeszcze długo? Ja nie chcę jeść! Nie jestem głodny! Zjem potem. Zaczynamy od dużych czy małych prezentów? Zaczynamy od dzieci czy od osób starszych? To nie dla niego, to dla niej! A gdzie ten prezent dla cioci? No przecież tu był! Znowu kupiliście mi skarpetki?!
 6. Dzieci przy stole z telefonami, tabletami i gierkami – widok wywołujący furię.
 7. Tata nie chce oglądać w telewizji tego co mama – no i foch. Za jakie grzechy? Niech te święta już się skończą i niech wraca do tego swojego komputera.
 8. Niezadowolone z prezentów dzieci – tutaj objawami mogą być: histeria, napady gniewu, obraza na cały świat, łzy rozpaczy, szantaż emocjonalny, itp.
 9. Wyciąganie rodzinnych „brudów” – czyli żali, sporów, konfliktów, z którymi rodzina nadal się nie uporała.
 10. Nieodpowiednia temperatura w domu – jednym jest za gorąco, innym jest za zimno. Robi się duszno, bardzo duszno!
 11. Za dużo toastów – czyli za dużo alkoholu.
 12. Dzieci w świecie wirtualnym – fizycznie są obecne, ale Święta postanowiły spędzić ze znajomymi z Facebook’a i Instagrama.
 13. Selfie – to, że wszyscy je pstrykają jest normą. Ale niech tylko wrzucą do sieci takie, na którym źle wyszłam!
 14. Za mało tu miejsca – w przyszłym roku trzeba będzie pomyśleć o nowym mieszkaniu, bo się nie mieścimy. Jest tak ciasno, że można zwariować.
 15. Bo kogoś nie zaprosiliśmy – zawsze znajdzie się ktoś chętny, żeby to nam wytknąć.
 16. Gry planszowe – zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi oszukiwać. Zawsze znajdzie się ktoś bardzo nieufny, kto skoncentruje wszystkie swoje moce by złapać winnego.
 17. Za dużo czekolady przed posiłkiem – powstrzymywanie dzieci od zapychania się czekoladą to jedna świąteczna udręka.
 18. Opakowania po prezentach – nikt nie wpada na pomysł, aby je uprzątnąć.
 19. Mama niezadowolona z prezentu – Mikołaj znowu dał plamę. Jest to jedna z tych groźniejszych sytuacji, w której ryzyko rozdrapania małżeńskich ran i żali jest bardzo wysokie.
 20. Teściowa.

JAK UNIKNĄĆ RODZINNYCH SPORÓW
I KŁÓTNI W OKRESIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 1. Pamiętaj, że przemęczenie związane z przygotowaniami do Świąt jest jednym z najgorszych wrogów kobiety w tym czasie: wywołuje zły humor, frustrację, podenerwowanie. Do tego fatalnie wpływa na komunikację w rodzinie. Postaraj się rozłożyć swoje wszystkie obowiązki i zadania w czasie. Nie doprowadź siebie do wyczerpania.
 2. Nie pozwól, aby świąteczne spotkania popsuły Twoją relację z mężem czy partnerem. Przypomnijcie sobie nawzajem przed świętami, że gracie do jednej, tej samej bramki. Nie pozwólcie, aby ktoś strzelił Wam gola.
 3. Jeżeli jakaś sytuacja wydała się Tobie nieodpowiednia (poczułaś się skrzywdzona, upokorzona, itd.) nie reaguj gwałtownie przy stole pełnym gości. Wyjdź do odosobnionego pomieszczenia, zastanów się dobrze nad tym, co spowodowało Twoje rozdrażnienie i postaraj się postawić w sytuacji osoby, która zachowała się w stosunku do Ciebie źle (czym się kierowała? jaki miała powód? co mogło na nią wpłynąć? itd.). Następnie poproś tę osobę na osobności, aby porozmawiać.
 4. Nie wracaj w czasie Świąt do dawnych sporów. Nie wyrzucaj z siebie żali.
 5. Jeżeli wśród rodziny znajdują się osoby, z którymi nie utrzymujesz bliskiego kontaktu, a ich obecność nie do końca Tobie odpowiada – nastaw się psychicznie na to, że czeka Was zaledwie kilka wspólnych godzin. Nie podejmuj ryzykownych tematów. Działaj zgodnie z zasadami dyplomacji. Zabieraj głos w kwestiach meteorologicznych oraz kulinarnych – to dość bezpieczny grunt.
 6. Pamiętaj, że każdy może popełnić błąd, każdy może się pomylić. Nikt nie jest doskonały. Nic się nie stanie, jeśli będziesz musiała kogoś przeprosić.

Fotografia: Eliza Radzikowska/ Eliwja Photography/ Fotograf Rodzinny

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!