Wszyscy pragniemy, by dzieciństwo naszych pociech było radosne. Czasami bywa, że ze względu na nadmiar codziennych obowiązków i problemów, brakuje nam czasu na poświęcenie im należytej uwagi. Zamiast cierpliwie tłumaczyć i edukować zdarza nam się wysyłać krótkie stanowcze zdania typu:

„Nie rób tego.”
„Zostaw to!”
„Powiedziałem: nie!”
„Nie.”
„Nie, bo nie.”
„Nie, bo ja tak mówię.”
„Nie, bo będę miał dużo sprzątania.”
„Nie, bo dodasz mi tylko pracy.”
„Nie ma teraz na to czasu.”

Oczywiście: każde dziecko powinno znać granice, ale musi wiedzieć dlaczego są one stawiane. I przede wszystkim powinno zostać nauczone, jak się zachowywać w danej sytuacji.

Oto lista siedmiu rzeczy, których rodzic nie powinien zabraniać dziecku:

1. Biegać, skakać i krzyczeć w domu

Innymi słowy – powinniśmy pozwalać dzieciom na  otwarte wyrażanie swoich emocji. Dzieci muszą w jakiś sposób rozładowywać swoją energię. Bardzo ważnym jest to, aby we własnym domu mogły być w stu procentach sobą. Oczywiście dziecku należy również wytłumaczyć, na co można sobie pozwolić wśród najbliższych, a jak należy się zachować w przedszkolu, wobec sąsiadów, na ulicy, w sklepie czy szpitalu.

2. Samemu rysować i malować

Niestety nie wszyscy rodzice dają małemu artyście przestrzeń do uwalniania swojej kreatywności. Obawiają się, że dziecko całe się ubrudzi, pomaluje ściany i zje kolorowe kredki.
Tworzenie, szczególnie rysowanie i malowanie, nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także uwalnia emocje dziecka. Jeżeli maluch ma jakiekolwiek zmartwienia czy problemy, bardzo prawdopodobne, że jego nastrój i jego uczucia zostaną odzwierciedlone na kartce papieru.

3. Wyrażać swojego zdania
W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy wystarczająco świadomi tego, że dziecko to istota pełna, posiadająca swoje myśli, pragnienia i zachcianki. Ale każdemu z nas zdarza się czasami powiedzieć z rozpędu:

„Nie rozumiesz.”
„Ja wiem lepiej co jest dla ciebie dobre.”
„Tak będzie, bo ja tak mówię.”
„Jak będziesz niezależny, to będziesz sam decydował. Ale teraz to ja mam ostatnie słowo.”

Po pierwsze: czy nasze przekonania, jako rodzica, są zawsze słuszne? A po drugie: pamiętajmy, że dla dziecka, żadne z tych powyższych zdań nie będzie dobrym argumentem.  Z dzieckiem należy rozmawiać jak równy z równym.

4. Pomagać tobie

Dziecko chce pomagać, gdyż ma potrzebę bycia użytecznym. Dziecko chce pomagać, gdyż chce otrzymywać od swoich rodziców pochwały. Dziecko chce pomagać, bo chce mieć poczucie, że od niego również dużo zależy.
Wielu rodziców odsuwa dziecko od domowych czynności w obawie o to, że jego pomoc przyniesie więcej szkód niż pożytku: coś się wyleje, coś spadnie, coś się ubrudzi. No i do tego przeciągnie się w czasie… A za kilka lat będą się skarżyli, że dziecko nie chce w niczym pomagać.
Zaobserwujcie, z jakim entuzjazmem maluchy wycierają kurze, wkładają ubrania do pralki lub miksują ciasto na naleśniki. W zamian za pomoc najpiękniejszym zdaniem, którym można docenić wysiłek dziecka jest stwierdzenie: „Bez Ciebie tak dobrze by mi nie poszło. Dziękuję.”

5. Samodzielnego jedzenia
Karmimy dziecko by było szybciej i czyściej. Nauka samodzielnego jedzenia wymaga od dziecka niesamowitej silnej woli oraz cierpliwości, ale każde dziecko jest w stanie włożyć taki wysiłek z własnej woli.

Zabraniając dziecku samodzielnego jedzenia odbieramy jemu:

  • szansę na przejście pierwszych lekcji z koncentracji i cierpliwości,
  • szansę na poczucie się kimś „dużym” (tak jak mama i tata),
  • szansę na zaufanie własnym możliwościom: „potrafię sam”.

6. Wspinania się po drabinkach na placu zabaw
Ciężko jest przejść przez jakikolwiek plac zabaw i nie usłyszeć:

„Uważaj, bo spadniesz.”
„Uważaj, bo się uderzysz.”
„Będziesz cały brudny.”
„Nie wchodź tam.”
„Nie biegaj tak szybko.”
„Nie skacz tak wysoko.”

Dużo lepiej jest nauczyć dziecko jak poprawnie korzystać z przeróżnych atrakcji placu zabaw, niż bezustannie przestrzegać je przed zagrożeniem. Pokaż dziecku jak poprawnie wspinać się po drabinkach, jak wykopać dół w piaskownicy nie obsypując piachem samego siebie i innych dzieci, jak zachować bezpieczeństwo.
Dzieci wykazują dużą ciekawość świata, nie boją się niczego, przepełnia je energia, która skłania je ku próbowaniu nowych rzeczy.
Prędzej czy później twoje dziecko „wdrapie” się na niebezpieczną drabinkę. Nie lepiej nauczyć je poprawnej wspinaczki i dbania o własne bezpieczeństwo? Dzieci odważne i racjonalnie myślące lepiej zaadaptują się do życia.

7. Oglądania bajek
No tak, dzisiejszy przekaz w telewizji pozostawia wiele do życzenia. Ale dla każdego dziecka ważnym jest, aby nie odstawać od reszty kolegów i wiedzieć o czym rozmawiają inne dzieci. Staraj się wybierać dla swojego dziecka bajki, które mogą wnieść coś wartościowego i oglądaj je razem z nim.

Fotografia: Eliza Radzikowska/ Eliwja Photography/ Fotograf Rodzinny

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Instagram Image
  • Jeździmy na łyżwach na Narodowym! #instamatki #instamatka #mamaisyn #instarodzina #instamama #lodowisko #łyżwy #zima #zima2017 #winter #wintertime #stadionnarodowy
  • Drogie Mamy: z myśla o Was powstała na blogu nowa zakładka: MOTYWOWANIE MAM. Jeżeli pragniecie budować swoja kobieca pewność siebie zajrzyjcie na moja stronę! Przeczytajcie koniecznie najnowszy wpis: "Do wszystkich Mam: to sa Wasze indywidualne prawa kobiece." #instamama #instamatka #instamatki #instamama #matkipolki #mamablogger #mamapsycholog #mamapsycholog #mamablog #mamabloguje #mamabloguera #mamaisyn #mamaisynek #mamaicorka #mamaicórka #instadziecko #instadzieci #rozwojosobisty #rozwój #rozwoj #rozwojdziecka
  • Mam dla Was konkurs! Do wygrania "Pakiet Przeżyć dla Niej" o wartości 160 zł! W ramach pakietu możecie wybrać 1 z 60 atrakcji m.in. masaż, degustacje czekolady czy romantyczną kolację dla dwojga w różnych miastach Polski. 
Zadanie konkursowe: 
Napisz w komentarzu z czego, co wydarzyło się w roku 2017, jesteś dumna jako mama i kobieta oraz zaobserwuj mój profil na Inastagramie. Najciekawszy komentarz wybrany przeze mnie zostanie nagrodzony! 
Konkurs trwa od 12.12.2017 do 20.12.2017 (godziny 23:59). Wyniki konkursu ogłoszę 22 grudnia! #instamatki #instamatka #instamama #instarodzina #instarodzice #instadziecko #instadzieci #instadzieciaki #koniecroku #idaswieta #idąświęta #świętatużtuż #swietatuztuz #konkurs #konkursdlamam #mamaisyn #mamaisynek #mamaicórka #mamaicorka #mamapsycholog #mamalekarz #instafamilia #instafamily #instafamilylove

Obserwuj mnie!