Ostatnio natrafiłam na artykuł opisujący zasady panujące w nowej szkole księcia Jerzyka. I przeczytałam coś, co mnie zaskoczyło.

Prestiżowa Thomas’s Battersea jest bardzo restrykcyjna jeżeli chodzi o przestrzeganie obowiązujących w niej zasad i norm. Nie ma mowy o odstępstwie, nawet jeśli uczniem jest mały książę.

Jedna z reguł odnosi się do relacji obowiązujących między wszystkimi dziećmi. Aby uniknąć wykluczania niektórych uczniów z życia towarzyskiego, w Thomas’s Battersea zabrania się nawiązywania przyjaźni z jednym konkretnym kolegą i izolowania się z nim.

Metoda edukacyjna szkoły opiera się na wzmacnianiu dynamiki w grupie i zapobieganiu odrzucania kogokolwiek. Zasada ta odnosi się również do przyjęć urodzinowych. Albo zapraszasz na swoje przyjęcie urodzinowe całą klasę, albo nie zapraszasz nikogo.

Według mnie metoda jest absolutnie godna pochwały. Jej cel i zamierzenia są szlachetne. Ale na myśl o tym, że w wieku szkolnym ktoś odbiera mi prawo do wielkiej przyjaźni, do zawiązania wyjątkowej dziecięcej sztamy, do sekretów w kameralnym gronie… trochę mi żal.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

2 komentarze

  • Jola pisze:

    A ja to bardzo dobrze rozumiem. Mam trzy corki. Z kazda przechodzilam to samo w przedszkolu. Jesli nie ” zalapaly” sie na przyjazn to byly wykluczane z grupy. Ciezko bylo dolaczyc do grupki kolezanek zlozonej z dwoch osob. Panie nie eidzialy nic w tym zlego i nic nie robily w tym kierunku, zeby to zmienic. Moje dzieci czesto nie chcialy chodzic do przedszkola wlasnie przez taka polityke przedszkola.

    • Monika Marciniak pisze:

      Czyli mamy tutaj przypadek z życia wzięty… I jednak ten problem istniej, a pedagodzy nie potrafią sobie z nim poradzić. Przykre. Aż trudno sobie wyobrazić co muszą czuć odrzucone dzieci. Ściska za serce. Pani komentarz daje do myślenia! Dziękuję!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!