Jest w naturze człowieka coś takiego, co sprawia, że zaczyna doceniać rzeczy dopiero wtedy, gdy je straci. Czasami jesteśmy tak mocno skoncentrowane na tym, czego oczekujemy od przyszłości, że zapominamy doceniać teraźniejszość. Dzisiaj zapraszam Was do refleksji nad tym co „tu i teraz”. Zobaczcie, ile jest powodów do dumy, szczęścia i wewnętrznego zadowolenia.

Oto 6 rzeczy, które powinnyśmy doceniać, zanim je stracimy:

ZDROWIE

Czy wyobrażałaś już sobie siebie jako pomarszczoną babcię? Pewnie tak, prawda? Z jednej strony to takie oczywiste, że kiedyś się zestarzejemy, ale z drugiej strony to ogromny przywilej i dar od losu dożyć lat podeszłych. Jak bardzo trzeba szanować swoje ciało i dbać o zdrowie, aby wesprzeć organizm w tej długiej drodze przez życie. Często zapominamy o tym, że zdrowie jest najcenniejszą rzeczą, jaką dysponujemy. Przy dobrym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, jesteśmy w stanie dokonać rzeczy niemożliwych. Jeżeli dzisiaj jesteś w dobrej formie, nic cię nie boli i nic nie dolega – uśmiechnij się z radości.

PRACA

Oj jak lubimy ponarzekać sobie na pracę. Na szefa, na kolegów z zespołu, na klienta, na nadmiar obowiązków lub monotonię. Jeśli tylko pracujemy „dla kogoś”, niezadowolenie przychodzi dosyć szybko. A jeśli do tego uda nam się znaleźć współtowarzyszkę niedoli, z którą każdego dnia będziemy mogły użalać się na swój los, od niezadowolenia do frustracji będzie już niedaleko.
Kilka lat temu pracowałam w dużej firmie hiszpańskiej. Razem z koleżankami miałyśmy w zwyczaju wychodzić na poranną kawę do pobliskiej madryckiej kawiarni. Dwudziestominutowa przerwa poświęcana była w dużej mierze na wyrażanie swojego niezadowolenia zawodowego. Do momentu. To był rok 2008, w którym kryzys ekonomiczny zaczął zbierać żniwa. Zwolnienia z pracy zaczęły sypać się lawinowo. Na co więc nadeszła pora? Na docenienie tego, co się ma.
Jeśli nie lubisz tego, co robisz – zmień to. Jeśli nie możesz tego zmienić – przestań się pogrążać i znajdź jakieś pozytywne strony swojej pracy.

PRZYJACIELE

Przyjaźń należy pielęgnować, a wbrew pozorom to trudna sztuka. Nie chodzi bowiem o dawanie lajków pod zdjęciami koleżanek na Facebooku i Instagramie czy wymienianie przesłodzonych komentarzy i sentencji. Wartościowa relacja ludzka opiera się na szczerym zainteresowaniu drugim człowiekiem oraz na umiejętności szanowania jego granic. W prawdziwej przyjaźni nie ma gry pozorów ani miejsca na fałsz.
Jeżeli masz w swoim życiu kilka osób, z którymi stworzyłaś prawdziwą przyjacielską więź – możesz się nazwać jedną z większych szczęściar na świecie. To nie zdarza się często. Jeżeli grono Twoich przyjaciół jest niewielkie – to i tak jest to ogromny powód do dumy – nie liczy się bowiem ilość, a jakość. Te z nas, które kiedykolwiek straciły swoją bratnią duszę wiedzą, jak silny potrafi być żal i tęsknota za bliską osobą. Doceniajmy ludzi, bo tak szybko odchodzą.

SZCZĘŚCIE

W życiu piękne są tylko chwile. Poza nimi skazani jesteśmy na trud, a czasami i cierpienie. Dlatego, gdy przydarza nam się piękny moment, doceniajmy go z całych sił. I to nie tylko w teraźniejszości – doskonałym balsamem dla duszy są wspomnienia.

CZAS

Nie wydaje mi się, abyśmy mogli żyć w przekonaniu, że czas należy do nas. Nie my przecież decydujemy ile jest nam go dane. Dlatego cieszmy się każdą chwilą. Tą obecną – najbardziej.

Fotografie: Eliza Radzikowska/ Eliwja Photography/ Fotograf Rodzinny

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!