Do cytologii, mammografii i innych badań profilaktycznych jesteśmy często zachęcane. Ale kwestia samopoczucia psychicznego to temat, o którym nie mówi się wystarczająco głośno. Depresja staje się podstawowym problemem zdrowotnym na świecie. W Polsce zmaga się z nią co najmniej 10% społeczeństwa. Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet, bo dotyka ich dwukrotnie częściej. To, że depresja to choroba słabeuszy i wrażliwców jest już stereotypem. Potrafi dopaść i rozłożyć na łopatki nawet najsilniejszych.

Australijscy naukowcy z Murdoch Children’s Research Institute w Victorii przeprowadzili badania zdrowia psychicznego młodych matek:

 • Badania pokazują, że na depresję częściej od kobiet dzieci nowonarodzonych zapadają matki czterolatków.
 • Cztery na dziesięć matek czterolatków w stanie depresji nie wykazywało żadnych wcześniejszych problemów z równowagą psychiczną.
 • Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji u matki jedynaka jest dwa razy wyższe niż u kobiety, która posiada więcej dzieci.
 • Na depresję choruje ponad 14% matek czterolatków. Tuż po narodzinach dziecka depresja dotyka 10% kobiet, a u kolejnych 8% ujawnia się trzy miesiące po porodzie.
 • Obecny system opieki zdrowotnej nie jest ukierunkowany na rozpoznawanie stanów depresyjnych u młodych matek. Mało który lekarz wykazuje inicjatywę w kierunku zainteresowania stanem psychicznym kobiet.

Profesor Psychiatrii z Uniwersytetu w Cardiff, Ian Jones: „Młode mamy stanowią grupę kobiet silnie narażonych na wystąpienie depresji. Przy czym ryzyko to wcale nie maleje wraz z upływem okresu poporodowego.

Dr Hannah Woolhouse, psycholog i badacz z Murdoch Children’s Research Institute w Australii: „Obecny system opieki nad zdrowiem psychicznym matek nie jest w stanie pomóc ponad połowie kobiet doświadczającym depresję we wczesnych latach macierzyństwa.”

Carol Weitzman, profesor pediatrii z Yale University School of Medicine: „Na depresję może zachorować każdy, ale gdy zaczyna ona dotykać wielu kobiet, mających na wychowaniu dzieci, zaczynamy mieć do czynienia z poważnym problemem społecznym dotyczącym zdrowia dzieci. Depresja rodzicielska ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie dzieci. Nie możemy patrzeć na zdrowie i rozwój dziecka bez spojrzenia na to, jak funkcjonują jego rodzice.”

 • Mamy z depresją mają mniejszą zdolność nawiązywania zdrowej więzi ze swoim dzieckiem.
 • Wiele matek zmagających się z depresją ma poważne problemy z pozytywnym zaangażowaniem się w relację z dzieckiem: w zabawę, czytanie, śpiewanie, itp.
 • Zły stan psychiczny utrudnia kobietom wykonywanie nawet tych podstawowych czynności związanych z opieką nad dzieckiem: umawianie kontrolnych wizyt lekarskich, dbanie o zbilansowaną dietę, eliminowanie zagrożeń czyhających na dziecko w domu, nieodpowiednie zabezpieczanie dziecka w foteliku samochodowym, itd.
 • Symptomy depresji raz się nasilają, raz słabną. Wahaniu ulegają wówczas: zaangażowanie w macierzyństwo, zdolności do utrzymania dyscypliny oraz egzekwowania stosowania zasad, itd. Mało stabilne zachowanie matki ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.

PRAWIDŁOWE ROZPOZNANIE ORAZ ZASTOSOWANIE KRÓTKIEJ TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ MOŻE OKAZAĆ SIĘ BEZCENNĄ POMOCĄ DLA MATKI CIERPIĄCEJ NA DEPRESJĘ ORAZ DLA JEJ DZIECKA. BADANIA DOWODZĄ, ŻE ZACHOWANIE, NASTRÓJ ORAZ STANY EMOCJONALNE DZIECKA ULEGAJĄ ZNACZNEJ POPRAWIE, PO PODDANIU SIĘ TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ PRZEZ JEGO MATKĘ.

Kobieta poddana terapii koncentruje się na:

 • identyfikowaniu wyzwalaczy wywołujących u niej stany załamania,
 • nauce technik relaksacyjnych,
 • redukowaniu myśli negatywnych i destrukcyjnych,
 • znajdowaniu powiązań między zachowaniem, nastrojem i stanami emocjonalnymi matki, a zachowaniem, nastrojem i stanami emocjonalnymi dziecka.

Zdjęcia: Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie!