W tym roku straciliśmy dwóch Dziadków. Dwa razy nasz dom wypełnił ból i smutek. Kiedyś myślałam, że ze śmiercią osoby starszej można się dość łatwo pogodzić, ale myliłam się. Odchodzi Człowiek i tylko to się liczy. Nieistotne ile miał lat, ważne, że był dla nas kimś bliskim. I nagle przestał istnieć.

Uważam, że z procesu żałoby rodzinnej nie należy wyłączać dziecka, gdyż jest ono częścią historii, a ta bywa trudna. Do rozmowy o śmierci można się wiele przygotowywać, ale w swoim momencie to emocje decydują o tym, jak dorosły przekaże smutne wieści dziecku. My przechodziliśmy przez wszystkie etapy utraty osoby bliskiej intuicyjnie. Ale wcześniej zdobyta wiedza psychologiczna bardzo mi pomogła w radzeniu sobie z niespodziewanymi sytuacjami.

 • Ani Mama, ani Tata nie muszą ukrywać swoich łez, smutku i bólu. Należy jednak wyraźnie zakomunikować z jakiego powodu jesteśmy zrozpaczeni: „Jest nam smutno, bo dzisiaj umarł Dziadek. Będziemy za nim bardzo tęsknić”.
  Jasna, konkretna informacja gwarantuje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 • Nie warto ukrywać przed dzieckiem smutnej nowiny. Emocje rodziców będą i tak wyczuwalne i wywołają u malucha silne poczucie niepokoju i lęku.
 • Miłość rodziców daje dziecku największe ukojenie.
 • Pamiętajmy, że dzieci pomiędzy 3 i 5 rokiem życia obserwują świat z perspektywy swojego „ja”. Ich empatia nie jest rozwinięta w takim stopniu, jak u dorosłego człowieka.
 • Miejmy na uwadze, że do 6 lub 7 roku życia dziecko nie jest w stanie zrozumieć, że śmierć jest nieodwracalna.
 • Na wieść o śmierci bliskiej osoby dzieci mogą reagować na różne sposoby. Maluchy, które nie rozumieją pojęcia śmierci często bombardują rodziców setkami pytań na temat tego co się właśnie dzieje w rodzinie. U nas tak właśnie było.
 • Pierwsze pytanie, jakie padło z ust Tymka brzmiało: Czy Wy też umrzecie?
  Aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i uchronić go od stanów lękowych, należy je mocno zapewnić o tym, że jego świat tak bardzo się nie zmienił: „Mimo tego, iż odeszła osoba, którą kochaliśmy, nasze życie toczy się dalej. Jesteśmy razem. Jesteśmy przy tobie. Czuj się bezpieczny”„Kiedyś wszyscy umrzemy, ale przed nami jeszcze bardzo długie życie. Teraz jesteśmy młodzi, ty jesteś malutki. Śmierć nadchodzi, gdy organizm człowieka mocno się zestarzeje”.
 • Drugie pytanie brzmiało: Gdzie jest teraz Dziadek?
  Przy takim pytaniu dorosłemu robi się gorąco. Mi się zrobiło. Bo z jednej strony, mając wiedzę psychologiczną, nie chciałam wymyślać bajek, ale z drugiej strony strasznie ciężko było mi przekazać małemu chłopcu wieść o tym, że życie się po prostu skończyło.
  Niedobrze jest mówić małemu dziecku, że osoba, która od nas odeszła jest w niebie, na chmurce czy gwiazdce. Niedobrze opowiadać historię o tym, że pojechała w podróż i już nie wróci. Nam się wydaje, że sprytnie wybrnęliśmy, ale prawda jest taka, że zaszczepiamy w dziecku kolejne wątpliwości. Bo dla małego dziecka niebo, chmurki czy gwiazdy to tylko kolejne miejsca w świecie. W jego wyobraźni postać danej osoby jest nadal żywa, tylko dlaczego poszła sobie tak daleko? I dlaczego nas ze sobą nie zabrała? Zdarza się, że dziecko pragnie dołączyć do ukochanej osoby. Dopóki dziecko nie zrozumie, że śmierć jest czymś nieodwracalnym, lepiej unikać takich wyjaśnień.
  Nie mówmy dziecku również, że ktoś zasnął na zawsze – może to bowiem wywołać u niego lęk przed zasypianiem.
 • Jak pomóc dziecku zrozumieć? Jeżeli w rodzinie było jakieś zwierzątko domowe, można się odwołać do jego przykładu: życie jest procesem i pewnego dnia się kończy. Ten kto odchodzi pozostaje w naszych sercach i w naszej pamięci na zawsze. Dla lepszego zobrazowania można posłużyć się również przykładem jakiejś rośliny czy kwiatów.
  Opiszmy dziecku, w sposób łatwy i przystępny, co się dzieje z ciałem zmarłego: że już nie działa, nie może mówić, jeść ani oddychać.
 • Rozmawiajmy o osobie, która odeszła, wspominajmy ją, mówmy o tym, czego się od niej nauczyliśmy, ile dla nas znaczyła, jak bardzo ją kochaliśmy oraz jak bardzo za nią tęsknimy.
 • Czy zabrać dziecko na pogrzeb? Moim zdaniem decyzja należy do rodziców. Oni najlepiej znają swoje dziecko: wiedzą na jakim poziomie rozwoju emocjonalnego się znajduje, jak bardzo przeżywa stratę i na ile rozumie to, co właśnie się dzieje.
  Dziecko musi zostać przygotowane na to, co się będzie działo podczas pogrzebu. Musi wiedzieć, czego się spodziewać: ceremonii pożegnalnej, na której najprawdopodobniej wiele osób będzie płakać. Uprzedź dziecko, kto weźmie udział w pogrzebie.
 • Jeżeli dziecko nie chce iść na pogrzeb, należy uszanować jego decyzję. Dziecko powyżej ósmego roku życia może odmówić udziału, ale warto dać jemu więcej czasu na podjęcie decyzji. Warto zaproponować, by się nad tym zastanowiło. Odmawiając może się bowiem kierować strachem.
 • Dziecku, które bierze udział w pogrzebie musi przez cały czas towarzyszyć bliska, zaufana osoba dorosła.
 • Dziecko musi mieć świadomość tego, że w każdej chwili może wycofać się z ceremonii.
 • W wielu rodzinach przestaje się mówić o zmarłym, aby nie wywoływać trudnych emocji. Jednak ze względu na dziecko, dorośli nie powinni ukrywać swoich uczuć i udawać, że nic się nie stało. Jeżeli nie pokażemy dziecku, że cierpimy, pomyśli, że zmarły nie był dla nas ważny. Rozpacz, smutek, złość, strach – to uczucia, od których nie jesteśmy w stanie nikogo uchronić. Najbardziej wartościową rzeczą, jaką możemy zrobić, jest pokazanie dziecku, jak sobie z nimi radzić.
PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Jutro świętujemy... Marzenie o torcie w kształcie hamburgera z siedzącą na nim muchą zostało właśnie spełnione... #torturodzinowy #torturodzinowy🎁🎂🎉 #birthdaycake #urodziny #birthday #mamaisyn #synek #instamatki #instamatka
 • Cudnie być Mamą! #instamama #instamatki #instamatka #instafamily #instafamilia #dzienmatki #matkapolka #mamaisyn #mamaisynek #synekmamusi #mamaicorka
 • Muzeum Egipskie w Berlinie z jedną z największych w Europie kolekcją zabytków starożytnego Egiptu. Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi i inne zabytki z czasów faraonów. #instamama #instamatki #instamatka #matkapolka #mamaisyn #mamaicorka #instarodzice #instarodzina #rodzina #rodzice #muzeum #berlin
 • Jesteście zadowolone ze swoich mężów? Bo ja bardzo :) Dzisiaj, w ramach przypomnienia tego, na co każda z nas zasługuje, zapraszam Was do przeczytania nowego wpisu "10 rzeczy, których potrzebuje od swojego męża każda kobieta, by być szczęśliwą". Link w BIO #instamatki #instamama #instamamy #instamatka #matkapolka #kobietabyc #instakobieta #instakobiety #kobieta #woman #wife #żona #żonka #mąż #mążiżona #maz #małżeństwo #married #blogujacamama #mamablog #mamablogger #nowywpis #nowywpisnablogu

Obserwuj mnie!