Reprezentanci pokolenia Alfa to dzieci, które rodzą się począwszy od 2010 roku. Grupę zamknie rocznik 2025. Co takiego charakterystycznego jest w stylu życia tych dzieci? To, że niemal od urodzenia otaczane są nowymi technologiami: komórkami, tabletami, laptopami, telewizorami. Badania nad pokoleniem Alfa z oczywistych powodów trwają, więc jest zbyt wcześnie, aby dowiedzieć się co jego przedstawiciele myślą i dokąd zmierzają. Ale tendencja idzie w kierunku znacznego wzrostu niezależności oraz niepodważalnych umiejętności adaptacyjnych do nowych technologii. Już teraz wiadomo, że dzieci z pokolenia Alfa są wyjątkowo uważne, bardziej inteligentne i ukierunkowane na obserwację. Ogromny wpływ na ich rozwój mają bodźce sensoryczne rozwijające zmysły słuchu, wzroku oraz dotyku.

Można śmiało stwierdzić, że dzieci tych czasów są przestymulowywane i przyzwyczajane je do nauki w szybkim tempie. Czy system edukacyjny zostanie dostosowany do ich potrzeb, tak aby nie doprowadzać do znudzenia i frustracji uczniów?

Jean Piaget, szwajcarski psycholog, który zrewolucjonizował sposób myślenia o dziecięcym umyśle, wypromował ideę nauczycieli wierzących w potencjał swoich uczniów. Z perspektywy jego teorii, rodzice i nauczyciele powinni wyjść z roli wychowawców i stać się mentorami.

MILLENIALSI

Rodzice Millenialsi to ci, którzy należą do pokolenia Y, urodzeni pomiędzy rokiem 1980 a 2000. Pokolenie, które wzrastało w atmosferze rozwoju, nadziei, optymizmu oraz ogólnego dobrobytu dobrze funkcjonującej gospodarki światowej, która umożliwiła ich rodzicom, przy wkładzie w wiele lat ciężkiej pracy, zbudować stabilne kariery zawodowe.

Otoczeni aurą sukcesu, powodzenia i optymizmu Milellenialsi nabyli silne przekonanie o mocy swojego potencjału i możliwości osiągania celów w szybki sposób. Przyjęli również postawę nieco roszczeniową, oczekując natychmiastowych reakcji i odpowiedzi na swoje żądania. Pokolenie Y marzyło o spektakularnych karierach zawodowych rozwijanych w ekspresowym tempie, ale wielu naraziło się na frustrację zderzając się z rzeczywistością – jak to zazwyczaj bywa miejsca na szczytach sukcesu zawodowego nie starczyło dla wszystkich.

Ekstremalny poziom ambicji i oczekiwań, w zderzeniu z rzeczywistością, okazał się dla pokolenia Y rozczarowaniem.

JAKIMI RODZICAMI SĄ MILLENIALSI

Cały ten scenariusz znacząco wpłynął na wizję przyszłości, którą Millenialsi kształtują w momencie, gdy na świat przychodzą ich dzieci (Alfa). Badania pokazują, że relacje rodziców Millenialsów z ich pociechami są bardzo intensywne i pełne pasji – dużo bardziej obsesyjne niż w poprzednich pokoleniach. Millenialsi przywiązują ogromną wagę do bycia dobrymi rodzicami – rola ta jest szaleńczo ważna dla ich tożsamości oraz poczucia szczęścia.
Wielu z nich deklaruje, że jest to swego rodzaju rekompensata za wszelkie trudy życia codziennego. Co ciekawe, wielu Millenialsów decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka i żyje w przekonaniu, że ich potomek (należący już do pokolenia Alpha) jest wyjątkowym darem dla świata. W Stanach Zjednoczonych aż 18% kobiet, które w chwili obecnej kończą swój wiek reprodukcyjny, posiada tylko jedno dziecko (o 10% więcej niż w latach siedemdziesiątych).

RODZICE MILLENIALSI SĄ AKTYWNI ORAZ BARDZIEJ OBECNI W ŻYCIU SWOICH DZIECI. ŻYJĄ W PRZESTRZENI WIRTUALNEJ, KTÓRA DAJE IM MOŻLIWOŚĆ ZDOBYWANIA WIEDZY NA TEMAT RODZICIELSTWA. W INTERNECIE SZUKAJĄ PORAD ORAZ INFORMACJI DOTYCZĄCYCH WYCHOWYWANIA DZIECI.

Według badań przeprowadzonych przez Pew Research Center, w Stanach Zjednoczonych czas, jaki ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi wydłużył się trzykrotnie na przełomie lat 1965 – 2015. Millenialsi chcą przede wszystkim być obecni w życiu swoich dzieci. Rola mężczyzn w procesie wychowywania stała się bardzo aktywna. To czego pragną, to zbudowanie bliskiej relacji z dzieckiem opartej na silnej więzi emocjonalnej. Rola ojców staje się tak znacząca, że zaczyna rewolucjonizować rynek produktów i usług dla dzieci i ich opiekunów. Do tej pory skoncentrowany na matkach, zaczyna być zalewany liniami produktów w estetyce męskiej (co przekłada się również na reakcje w branży marketingowej).

Nowe technologie opanowały świat dorosłych, ale również świat tych najmłodszych. W takich czasach żyjemy. Myślę, że rozwój i postęp nauki zadziwi nas jeszcze nie raz. Pozostaje nam nadążać i dostosowywać się. I nie powinien to być żaden problem ani powód do przerażenia.

Zastanawia mnie tylko jeden aspekt: co Millenialsi zrobią z ideą, że od życia wszystko nam się należy. Czy jesteśmy już na etapie pokory? I czy zdołamy ją zaszczepić w naszych Alfiątkach?

Zdjęcia: Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Zaraz biegnę na spotkanie z przedszkolakami :) Będę czytać książeczki kolegom mojego synka. I choć jestem przyzwyczajona do pracy z grupami, to jednak przed spotkaniem z maluchami mam trochę tremy :) Przecież dzieci to bardzo wymagające istoty i szczere ponad wszystko (czasami aż do bólu) :) #instamatki #instamama #instamatka #mamaisyn #mamaisynek #czytamydzieciom #przedszkolak #przedszkole #mamaicorka #coreczkamamusi #coreczkatatusia #synekmamusi #synus #synusmamusi #mamapsycholog #rozwoj #rozwojdziecka #mamyrade #happyday #rodzina
  • Dzisiaj poprowadziłam warsztat rozwojowy dla trzydziestolatek, które szykują się do różnych zmian życiowych. Jedno spotkanie, a tyle inspiracji! NA ZMIANY NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO!!! #instamatki #instamatka #instamama #mama #matkapolka #kobieta #rozwoj #rozwojosobisty #rozwójosobisty #warsztaty #mamapsycholog #zmiany #doodwaznychswiatnalezy #praca #matkapracujaca
  • PIĘĆ ŁATWYCH SPOSOBÓW NA USPOKOJENIE PŁACZĄCEGO DZIECKA. Zajrzyj koniecznie na mojego bloga! Link do artykułu w BIO. #instamatki #instamatka #instamama #mamaicorka #mamaisyn #mama #synek #synekmamusi #synusmamusi #synuś #synuśmamusi #corka #córka #coreczka #coreczkamamusi  #rozwoj #rozwojdziecka #mamapsycholog #mamyrade #damyrade #placz #dziecko #instadziecko #instadzieci #instadzieciaki #porady #mamablog #mamablogger #blogujacamama
  • Domowe wypieki! Na zimowe niedziele zawsze musi być coś pysznego :) Też coś upiekłyście w ten weekend? #instamatki #instamatka #mama #matkapolka #instamama #mamaisyn #mamaicorka #zima #wypieki #domowewypieki #beza #familylife #happyfamily #familytime #sobota

Obserwuj mnie!