Dziadkowie – temat rzeka. Szczególnie w kontekście relacji z młodymi rodzicami. Bywa, że dwóm pokoleniom udaje się zbudować ciepłą rodzinną więź, ale często zdarza się i tak, że między młodymi a starszymi powstaje konflikt. Szczególnie, gdy na świecie pojawia się dziecko. Zaczyna robić się duszno. Słyszałam wiele różnych przykrych historii opowiadanych przez młode mamy. Sama przez swoje też przeszłam. I mam dla Wam jedną dobrą radę: słuchajcie się swojej intuicji i nigdy nie zgadzajcie się na to, do czego nie macie przekonania.

Do której grupy należą Dziadkowie Twojego Dziecka?

1. Formalni – postępują tak, jak im powiedziano, że powinni się zachowywać dziadkowie. Interesują się dzieckiem, gdy trzeba pomogą przy jego opiece, ale nigdy nie angażują się nadto. To dziadkowie, którzy trzymają dystans i wymagają szacunku.

2. Zabawowi – to, na czym im zależy to dobrze się bawić w towarzystwie wnuczka. Wstawią do swojego ogrodu trampolinę i będą na niej skakać razem z dzieckiem. Kupią samochód elektryczny i poobijają nim wszystkie ściany w domu. Pozwolą wnuczkowi wskoczyć sobie na barana, przebiegną z nim pół kilometra, ale o bólu krzyża przypomną sobie dopiero wieczorem, w łóżku.

3. Niewolnicy – zaangażowani do pełnoetatowej opieki nad wnuczkiem. Bo rodzice muszą pracować.

4. Skarbnica Mądrości – lubią być blisko „młodych”, zasypują ich radami i mądrościami życiowymi. Z bliska muszą kontrolować co się dzieje w życiu ich dziecka i wnuczka. Mówią, gdy coś im się nie podoba, krytykują i oczekują, że będzie według ich rady.

5. Rzepy– myślą, że urodziłaś dziecko dla ich przyjemności. Myślą, że teraz stworzycie jedną wielką szczęśliwą rodzinę. Najchętniej zamieszkaliby z wnuczkiem. Od tej pory wszystko będziecie robić razem. Razem pojedziecie na wakacje, razem spędzicie większość dni tygodnia, Dzień Dziecka i Dzień Matki. Wszystko razem. „A jak nie razem, to chociaż dziecko dajcie”.

Jeżeli „siedzisz rodzicom w kieszeni” to typ 4 i 5 zamieni Twoje życie w koszmar.

6. Złote Serce – skromni, niewtrącający się w sprawy „młodych”, ciepli i wyrozumiali. Dumni ze swoich dzieci i wnuków. Emanuje od nich cudowna życiowa energia. Jedyne czego możesz od nich chcieć, to przebywać w ich towarzystwie. Zawsze, gdy do nich wpadasz, dom pachnie świeżo upieczonym ciastem. Często obsadzani w bajkach.

 

A oto dziesięć rzeczy, na które nie należy pozwalać dziadkom, bez względu na to do której kategorii dziadków należą:

1. Nie pozwól dziadkom, aby łamali Twoje zasady.
To klasyk. Łamią zasady z trzech powodów:

 • mają je gdzieś (czyli: mamy gdzieś to co mówią Twoi rodzice),
 • zasady im się nie podobają (czyli: a my takich zasad nie mamy),
 • chcą wypaść dobrze w oczach wnuka (czyli: jestem fajnym dziadkiem).

Od ustalania zasad są rodzice. Dziadkowie, którzy nie potrafią uszanować takich zasad są do niczego.

2. Nie pozwól dziadkom przekarmiać dziecka.

To kolejny klasyk i szczególna mania babć. A może babcia sama zje to wszystko?

3. Nie pozwól dziadkom, a szczególnie babciom, wyrywać sobie dziecka z rąk.

Serio. Są takie babcie, które „dorywają” się do wnuka, uciekają z nim, byle mieć go tylko dla siebie. Bo to ICH wnuk i MOGĄ. Potrafią wyrwać ci łyżkę z ręki byle by tylko to ONE nakarmiły dziecko. Wychodzisz z takiej wizyty u Dziadków i masz wrażenie, że nie zostałaś dopuszczona do własnego dziecka przez kilka godzin. Istny cyrk.

4. Nie pozwól dziadkom na to, aby wykorzystywali dziecko do drobnych kłamstewek.

„Kupię ci ten samochodzik, ale on zostanie u nas i nic nie powiemy o tym mamie. To będzie nasz sekret”.
I w ten oto sposób pierwszą lekcję „kręcenia” dziecko ma już za sobą.

5. Nie pozwól dziadkom wychowywać Twojego dziecka tak, jakby to było ich dziecko.

Dziadkowie mieli już swoje dziecko. Pewne rzeczy zrobili dobrze, pewne rzeczy zrobili źle. Chyba nie zamierzają naprawiać swoich błędów na Twoim dziecku?

6. Nie pozwól dziadkom kupować dziecku rzeczy, na które nie wyraziłaś zgody.

Czy to tak trudno zrozumieć, że chcesz nauczyć dziecko, iż nie wszystko można mieć tak od razu?
Uwaga: dziadkowie, którzy przekupują dziecko słodyczami lub zabawkami są typami zazdrośników – konkurują o względy dziecka.

7. Nie pozwól dziadkom wtrącać się w sposób, w jaki wychowujesz dziecko.

Urodziłaś dziecko, bo pragnęłaś zostać mamą i wzięłaś na siebie całą związaną z tym odpowiedzialność. Wychowujesz je, jak najlepiej potrafisz, dajesz z siebie wszystko, masz najlepsze intencje, Twoja intuicja cię prowadzi, działasz zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami… Oczywiście, nie jesteś idealna i popełniasz błędy. Ale to jest Twój czas. I Ty decydujesz.

8. Nie pozwól dziadkom manipulować dzieckiem.

„Babcia będzie płakać, jak sobie odjedziesz. Przyjedziesz do mnie jeszcze, bo mi tu tak smutno? Ja tak rzadko cię widuję. Życie jest takie krótkie, niedługo umrę…”.
Kolejna lekcja zaliczona przez dziecko: tym razem szantażu emocjonalnego i wymuszania.

9. Nie pozwól na to, aby dziecko czuło, że jest uzależnione od dziadków.

Są dziadkowie, którzy mają opracowane do perfekcji uzależnianie od siebie najpierw własnego dziecka, a potem wnuka. Oczywiście głównym ich narzędziem są pieniądze. Ale również sformułowania typu: „Bez nas nie dacie sobie rady, my się wszystkim zajmiemy…”.

10. Nie pozwól dziadkom mówić źle na Twój temat w towarzystwie dziecka.

To już prawdziwa katastrofa. Brak słów.

Rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania? Cytując Parenting.pl: „Rozpieszczone dziecko to właściwie dziecko nieszczęśliwe z zaburzonym poczuciem bezpieczeństwa, które swoim zachowaniem woła o pomoc.”

 

Zdjęcie: Edyta Truszkowska/ Fotograf

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

5 komentarzy

 • Kasia pisze:

  Wszystko jasne i zapewne każdy rodzic spotkał sie z jakas z powyzszych sytuacji. Problemem nie jest czego nie wolno dziadkom tylko jak im o tym powiedziec, zeby ich nie urazic i pokazac, ze to nie jest dobre dla naszego dziecka, i o tym powinien byc ten artykul

 • Anita pisze:

  Jestem babcią. Z wieloma kwestiami tutaj zgadzam się w 100% ale są też stereotypowe. Czy dobrze zrozumiałam, że ponieważ mój czas na wychowanie dzieci się skończył to moją rolą jest tylko otulać wszystkich „ciepłym kocykiem” i piec ciasto? Nie zgadzam się. Rolą osób dojrzałych w społeczeństwie jest uświadamianie, jest rada, jest pomoc, jest po prostu mądrość życiowa oparta na dobrych , sprawdzonych przykładach ale i na błędach. I tym wszystkim mogę i nawet powinnam się dzielić z dziećmi , które wychowują swoje dzieci a moje wnuki. Tez jestem w procesie wychowania wnuków i tylko rozmowa, analiza i wspólne ( z rodzicami) ustalenie zasad pozwoli na uniknięcie nieporozumień oraz ustalenie wspólnego „frontu” działania bez umniejszania ważności w życiu i prawidłowym rozwoju dziecka zarówno rodziców jak i dziadków

  • Monika Marciniak pisze:

   Pani Anito, dziękuję bardzo za to, że podzieliła się Pani ze mną swoją opinią. Napisała Pani w kilku zdaniach wiele mądrych rzeczy, z którymi całkowicie się zgadzam. Artykuł kierowany był raczej do osób, które zmagają się z relacjami, w których nierespektowane są granice. Niestety jest wielu Dziadków, którzy do „wspólnego (z rodzicami) ustalania zasad” się nie nadają (z wielu względów). Ale bardzo cieszy mnie, gdy słyszę, że Babcie takie jak Pani są doceniane!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Jutro świętujemy... Marzenie o torcie w kształcie hamburgera z siedzącą na nim muchą zostało właśnie spełnione... #torturodzinowy #torturodzinowy🎁🎂🎉 #birthdaycake #urodziny #birthday #mamaisyn #synek #instamatki #instamatka
 • Cudnie być Mamą! #instamama #instamatki #instamatka #instafamily #instafamilia #dzienmatki #matkapolka #mamaisyn #mamaisynek #synekmamusi #mamaicorka
 • Muzeum Egipskie w Berlinie z jedną z największych w Europie kolekcją zabytków starożytnego Egiptu. Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi i inne zabytki z czasów faraonów. #instamama #instamatki #instamatka #matkapolka #mamaisyn #mamaicorka #instarodzice #instarodzina #rodzina #rodzice #muzeum #berlin
 • Jesteście zadowolone ze swoich mężów? Bo ja bardzo :) Dzisiaj, w ramach przypomnienia tego, na co każda z nas zasługuje, zapraszam Was do przeczytania nowego wpisu "10 rzeczy, których potrzebuje od swojego męża każda kobieta, by być szczęśliwą". Link w BIO #instamatki #instamama #instamamy #instamatka #matkapolka #kobietabyc #instakobieta #instakobiety #kobieta #woman #wife #żona #żonka #mąż #mążiżona #maz #małżeństwo #married #blogujacamama #mamablog #mamablogger #nowywpis #nowywpisnablogu

Obserwuj mnie!