Jakie to straszne uczucie uświadomić sobie, że właśnie „wydarłam” się na własne dziecko. A przecież tyle razy obiecałam sobie, że nie dam ponieść się emocjom i że będę jednym z tych mądrych rodziców, którzy rozwiązują wszelkie trudne sytuacje wychowawcze rozmową, cierpliwością i jeszcze raz rozmową. Teoria teorią, a życie życiem.
Na całe szczęście sytuacji, w których podniosłam głos na własne dziecko jest niewiele. O wiele łatwiej zachować zimną krew, jeżeli rozumie się mechanizmy zachodzące w świecie ludzkich emocji. Dzisiaj chcę się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami psychologicznymi oraz radami, które mają duże znaczenie w procesie nauki kontrolowania reakcji.

 1. Dojdźcie do kompromisu
  Niech to będzie taki rodzinny pakt –  przestajemy na siebie krzyczeć i zaczynamy zwracać się do siebie z szacunkiem.
  Powiedz szczerze swojemu dziecku, że zaczynasz uczyć się kontrolować swoje emocje i że potrzebujesz jego pomocy. Tak już jest z nauką, że na początku nie wszystko wychodzi, ale z czasem będzie coraz lepiej.
 2. Twoim obowiązkiem, jako rodzica, jest kontrolować swoje emocje
  Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie sobie radziło z emocjami w taki sam sposób, w jaki radzisz sobie z nimi Ty. Od Ciebie się uczy. Jeżeli dasz dziecku dobry przykład, będzie jemu łatwiej. Jeżeli czujesz, że nie stajesz na wysokości zadania, pomyśl nad pracą nad własnymi emocjami i odczuciami, nad tym, jak je kontrolujemy i jak je przekazujemy otoczeniu.
 3. Pamiętaj, że dziecko musi zachowywać się jak dziecko
  Jeżeli pięciolatek każdego ranka ubiera się sam bez konieczności ponaglania go i przypominania jemu co powinien zrobić – to mamy tu do czynienia z sytuacją wzbudzającą niepokój i wskazującą na to, że jest jakiś problem.
  Dziecko powinno się bawić – to jego największa powinność w tym wieku. Natomiast rolą rodzica jest przypominać dziecku każdego dnia o jego obowiązkach. Do momentu, aż samo nie nabierze nawyku wykonywania tego, co do niego należy. A wtedy będziesz mogła przejść do codziennego przypominania o kolejnych, nowych obowiązkach. To taka niekończąca się funkcja rodzica.
 4. Nie dolewaj oliwy do ognia
  Gdy masz zły dzień, najmniejsza iskierka może doprowadzić do pożaru. Naucz się opanowywania negatywnych  emocji i poświęć sobie chwilę czasu, by ochłonąć. Nie dolewaj oliwy do ognia. Przecież i tak w którymś momencie będziesz musiała przestać.
 5. Okaż dziecku empatię, gdy ono okazuje swoje emocje
  Wszystkie emocje dziecka, zarówno te dobre, jak i złe, powinny zostać zauważone. Aby okazać empatię, pokaż swojemu dziecku, że rozumiesz co ono czuje. W ten sposób dziecko nauczy się akceptować swoje własne emocje, co będzie pierwszym krokiem ku temu, by zaczęło je rozumieć. Gdy tylko dziecko zacznie sobie radzić z własnymi emocjami, jego zachowanie zacznie być o wile bardziej przewidywalne.
 6. Traktuj swoje dziecko z szacunkiem
  Dzieci traktowane z szacunkiem mają większą tendencję do zachowywania się dobrze i do okazywania szacunku innym. Każdy rodzic musi zrozumieć, że jego dziecko zasługuje na szacunek bardziej niż ktokolwiek inny.
 7. Kiedy wpadniesz w złość lub furię – zatrzymaj się
  Przerwij, zamknij buzię. Nie rób nic, nie podejmuj żadnych decyzji. Oddychaj głęboko. Jeżeli zaczęłaś krzyczeć – przerwij, jeśli trzeba to w połowie zadania. Nie kontynuuj, jeśli jeszcze się nie uspokoiłaś. Prawdopodobieństwo podjęcia złych decyzji w stanie zdenerwowania jest dość duże – zamiast mówić zaczynamy krzyczeć, zamiast rozsądnie argumentować, zaczynamy obwiniać i obrażać, zamiast racjonalnie rozwiązywać problem, zaczynamy nakładać nieracjonalne kary, itd.
 8. Weź kilka głębokich oddechów i uświadom sobie, co czujesz w danym momencie
  Kiedy Twoje dziecko Cię zdenerwuje spróbuj oddalić się na chwilę od tej sytuacji. Po prostu przejdź do innego pomieszczenia, weź głęboki oddech i postaraj się uspokoić. Zastanów się: co się kryje pod Twoim zdenerwowaniem? Poczułaś strach, smutek, zawód? Nie bój się tego nazwać. Jeśli chcesz płakać – wypłacz się. Jeśli chcesz to wybiegać – biegnij. Jeśli chcesz to wykrzyczeć – zrób to, ale w lesie lub na polanie.
 9. Postaraj się odnaleźć swoją własną mądrość
  Przeanalizuj sytuację w sposób obiektywny. Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko się Ciebie słuchało, przede wszystkim nabierz cierpliwości i nastaw się na to, że będziesz musiała przypominać jemu o zasadach tyle razy, ile tylko będzie to konieczne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – pomóż dziecku, weź je za rękę i poprowadź „krok po kroku”. Pragniesz, by Twoje dziecko Cię szanowało – naucz je tego poprzez dobry przykład. Chcesz dobrze wychować dziecko – zrób to okazując jemu swoje uznanie i dumę, wyeliminuj natomiast krzyk i karę.
  Nauka wymaga czasu i cierpliwości. Dziecko nie nauczy się wszystkiego od razu.
 10. Weź odpowiedzialność za swoją reakcję
  Jeśli w porę nie udało Ci się opanować nerwów i krzyków – nie torturuj się emocjonalnie i nie bądź dla siebie zbyt ostra. Skoncentruj całą swoją energię na chęci poprawy. Niech to przykre doświadczenie będzie hamulcem w następnej trudnej sytuacji. Przeanalizuj to, co się zadziało. Wykorzystaj wskazówki z punktów 1-9.
  Gdy emocje opadną, porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Wytłumacz jemu, co sprawiło, że nie byłaś w stanie powstrzymać furii, opisz swoje emocje, ale także zapytaj o samopoczucie dziecka. Rodzicu, jeśli podniosłeś głos na swoje dziecko, przeproś je.
PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Instagram Image
 • Jeździmy na łyżwach na Narodowym! #instamatki #instamatka #mamaisyn #instarodzina #instamama #lodowisko #łyżwy #zima #zima2017 #winter #wintertime #stadionnarodowy
 • Drogie Mamy: z myśla o Was powstała na blogu nowa zakładka: MOTYWOWANIE MAM. Jeżeli pragniecie budować swoja kobieca pewność siebie zajrzyjcie na moja stronę! Przeczytajcie koniecznie najnowszy wpis: "Do wszystkich Mam: to sa Wasze indywidualne prawa kobiece." #instamama #instamatka #instamatki #instamama #matkipolki #mamablogger #mamapsycholog #mamapsycholog #mamablog #mamabloguje #mamabloguera #mamaisyn #mamaisynek #mamaicorka #mamaicórka #instadziecko #instadzieci #rozwojosobisty #rozwój #rozwoj #rozwojdziecka
 • Mam dla Was konkurs! Do wygrania "Pakiet Przeżyć dla Niej" o wartości 160 zł! W ramach pakietu możecie wybrać 1 z 60 atrakcji m.in. masaż, degustacje czekolady czy romantyczną kolację dla dwojga w różnych miastach Polski. 
Zadanie konkursowe: 
Napisz w komentarzu z czego, co wydarzyło się w roku 2017, jesteś dumna jako mama i kobieta oraz zaobserwuj mój profil na Inastagramie. Najciekawszy komentarz wybrany przeze mnie zostanie nagrodzony! 
Konkurs trwa od 12.12.2017 do 20.12.2017 (godziny 23:59). Wyniki konkursu ogłoszę 22 grudnia! #instamatki #instamatka #instamama #instarodzina #instarodzice #instadziecko #instadzieci #instadzieciaki #koniecroku #idaswieta #idąświęta #świętatużtuż #swietatuztuz #konkurs #konkursdlamam #mamaisyn #mamaisynek #mamaicórka #mamaicorka #mamapsycholog #mamalekarz #instafamilia #instafamily #instafamilylove

Obserwuj mnie!