Jakie to straszne uczucie uświadomić sobie, że właśnie „wydarłam” się na własne dziecko. A przecież tyle razy obiecałam sobie, że nie dam ponieść się emocjom i że będę jednym z tych mądrych rodziców, którzy rozwiązują wszelkie trudne sytuacje wychowawcze rozmową, cierpliwością i jeszcze raz rozmową. Teoria teorią, a życie życiem.
Na całe szczęście sytuacji, w których podniosłam głos na własne dziecko jest niewiele. O wiele łatwiej zachować zimną krew, jeżeli rozumie się mechanizmy zachodzące w świecie ludzkich emocji. Dzisiaj chcę się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami psychologicznymi oraz radami, które mają duże znaczenie w procesie nauki kontrolowania reakcji.

 1. Dojdźcie do kompromisu
  Niech to będzie taki rodzinny pakt –  przestajemy na siebie krzyczeć i zaczynamy zwracać się do siebie z szacunkiem.
  Powiedz szczerze swojemu dziecku, że zaczynasz uczyć się kontrolować swoje emocje i że potrzebujesz jego pomocy. Tak już jest z nauką, że na początku nie wszystko wychodzi, ale z czasem będzie coraz lepiej.
 2. Twoim obowiązkiem, jako rodzica, jest kontrolować swoje emocje
  Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie sobie radziło z emocjami w taki sam sposób, w jaki radzisz sobie z nimi Ty. Od Ciebie się uczy. Jeżeli dasz dziecku dobry przykład, będzie jemu łatwiej. Jeżeli czujesz, że nie stajesz na wysokości zadania, pomyśl nad pracą nad własnymi emocjami i odczuciami, nad tym, jak je kontrolujemy i jak je przekazujemy otoczeniu.
 3. Pamiętaj, że dziecko musi zachowywać się jak dziecko
  Jeżeli pięciolatek każdego ranka ubiera się sam bez konieczności ponaglania go i przypominania jemu co powinien zrobić – to mamy tu do czynienia z sytuacją wzbudzającą niepokój i wskazującą na to, że jest jakiś problem.
  Dziecko powinno się bawić – to jego największa powinność w tym wieku. Natomiast rolą rodzica jest przypominać dziecku każdego dnia o jego obowiązkach. Do momentu, aż samo nie nabierze nawyku wykonywania tego, co do niego należy. A wtedy będziesz mogła przejść do codziennego przypominania o kolejnych, nowych obowiązkach. To taka niekończąca się funkcja rodzica.
 4. Nie dolewaj oliwy do ognia
  Gdy masz zły dzień, najmniejsza iskierka może doprowadzić do pożaru. Naucz się opanowywania negatywnych  emocji i poświęć sobie chwilę czasu, by ochłonąć. Nie dolewaj oliwy do ognia. Przecież i tak w którymś momencie będziesz musiała przestać.
 5. Okaż dziecku empatię, gdy ono okazuje swoje emocje
  Wszystkie emocje dziecka, zarówno te dobre, jak i złe, powinny zostać zauważone. Aby okazać empatię, pokaż swojemu dziecku, że rozumiesz co ono czuje. W ten sposób dziecko nauczy się akceptować swoje własne emocje, co będzie pierwszym krokiem ku temu, by zaczęło je rozumieć. Gdy tylko dziecko zacznie sobie radzić z własnymi emocjami, jego zachowanie zacznie być o wile bardziej przewidywalne.
 6. Traktuj swoje dziecko z szacunkiem
  Dzieci traktowane z szacunkiem mają większą tendencję do zachowywania się dobrze i do okazywania szacunku innym. Każdy rodzic musi zrozumieć, że jego dziecko zasługuje na szacunek bardziej niż ktokolwiek inny.
 7. Kiedy wpadniesz w złość lub furię – zatrzymaj się
  Przerwij, zamknij buzię. Nie rób nic, nie podejmuj żadnych decyzji. Oddychaj głęboko. Jeżeli zaczęłaś krzyczeć – przerwij, jeśli trzeba to w połowie zadania. Nie kontynuuj, jeśli jeszcze się nie uspokoiłaś. Prawdopodobieństwo podjęcia złych decyzji w stanie zdenerwowania jest dość duże – zamiast mówić zaczynamy krzyczeć, zamiast rozsądnie argumentować, zaczynamy obwiniać i obrażać, zamiast racjonalnie rozwiązywać problem, zaczynamy nakładać nieracjonalne kary, itd.
 8. Weź kilka głębokich oddechów i uświadom sobie, co czujesz w danym momencie
  Kiedy Twoje dziecko Cię zdenerwuje spróbuj oddalić się na chwilę od tej sytuacji. Po prostu przejdź do innego pomieszczenia, weź głęboki oddech i postaraj się uspokoić. Zastanów się: co się kryje pod Twoim zdenerwowaniem? Poczułaś strach, smutek, zawód? Nie bój się tego nazwać. Jeśli chcesz płakać – wypłacz się. Jeśli chcesz to wybiegać – biegnij. Jeśli chcesz to wykrzyczeć – zrób to, ale w lesie lub na polanie.
 9. Postaraj się odnaleźć swoją własną mądrość
  Przeanalizuj sytuację w sposób obiektywny. Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko się Ciebie słuchało, przede wszystkim nabierz cierpliwości i nastaw się na to, że będziesz musiała przypominać jemu o zasadach tyle razy, ile tylko będzie to konieczne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – pomóż dziecku, weź je za rękę i poprowadź „krok po kroku”. Pragniesz, by Twoje dziecko Cię szanowało – naucz je tego poprzez dobry przykład. Chcesz dobrze wychować dziecko – zrób to okazując jemu swoje uznanie i dumę, wyeliminuj natomiast krzyk i karę.
  Nauka wymaga czasu i cierpliwości. Dziecko nie nauczy się wszystkiego od razu.
 10. Weź odpowiedzialność za swoją reakcję
  Jeśli w porę nie udało Ci się opanować nerwów i krzyków – nie torturuj się emocjonalnie i nie bądź dla siebie zbyt ostra. Skoncentruj całą swoją energię na chęci poprawy. Niech to przykre doświadczenie będzie hamulcem w następnej trudnej sytuacji. Przeanalizuj to, co się zadziało. Wykorzystaj wskazówki z punktów 1-9.
  Gdy emocje opadną, porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Wytłumacz jemu, co sprawiło, że nie byłaś w stanie powstrzymać furii, opisz swoje emocje, ale także zapytaj o samopoczucie dziecka. Rodzicu, jeśli podniosłeś głos na swoje dziecko, przeproś je.
PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Jutro świętujemy... Marzenie o torcie w kształcie hamburgera z siedzącą na nim muchą zostało właśnie spełnione... #torturodzinowy #torturodzinowy🎁🎂🎉 #birthdaycake #urodziny #birthday #mamaisyn #synek #instamatki #instamatka
 • Cudnie być Mamą! #instamama #instamatki #instamatka #instafamily #instafamilia #dzienmatki #matkapolka #mamaisyn #mamaisynek #synekmamusi #mamaicorka
 • Muzeum Egipskie w Berlinie z jedną z największych w Europie kolekcją zabytków starożytnego Egiptu. Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi i inne zabytki z czasów faraonów. #instamama #instamatki #instamatka #matkapolka #mamaisyn #mamaicorka #instarodzice #instarodzina #rodzina #rodzice #muzeum #berlin
 • Jesteście zadowolone ze swoich mężów? Bo ja bardzo :) Dzisiaj, w ramach przypomnienia tego, na co każda z nas zasługuje, zapraszam Was do przeczytania nowego wpisu "10 rzeczy, których potrzebuje od swojego męża każda kobieta, by być szczęśliwą". Link w BIO #instamatki #instamama #instamamy #instamatka #matkapolka #kobietabyc #instakobieta #instakobiety #kobieta #woman #wife #żona #żonka #mąż #mążiżona #maz #małżeństwo #married #blogujacamama #mamablog #mamablogger #nowywpis #nowywpisnablogu

Obserwuj mnie!