Jakie to straszne uczucie uświadomić sobie, że właśnie „wydarłam” się na własne dziecko. A przecież tyle razy obiecałam sobie, że nie dam ponieść się emocjom i że będę jednym z tych mądrych rodziców, którzy rozwiązują wszelkie trudne sytuacje wychowawcze rozmową, cierpliwością i jeszcze raz rozmową. Teoria teorią, a życie życiem.
Na całe szczęście sytuacji, w których podniosłam głos na własne dziecko jest niewiele. O wiele łatwiej zachować zimną krew, jeżeli rozumie się mechanizmy zachodzące w świecie ludzkich emocji. Dzisiaj chcę się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami psychologicznymi oraz radami, które mają duże znaczenie w procesie nauki kontrolowania reakcji.

 1. Dojdźcie do kompromisu
  Niech to będzie taki rodzinny pakt –  przestajemy na siebie krzyczeć i zaczynamy zwracać się do siebie z szacunkiem.
  Powiedz szczerze swojemu dziecku, że zaczynasz uczyć się kontrolować swoje emocje i że potrzebujesz jego pomocy. Tak już jest z nauką, że na początku nie wszystko wychodzi, ale z czasem będzie coraz lepiej.
 2. Twoim obowiązkiem, jako rodzica, jest kontrolować swoje emocje
  Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie sobie radziło z emocjami w taki sam sposób, w jaki radzisz sobie z nimi Ty. Od Ciebie się uczy. Jeżeli dasz dziecku dobry przykład, będzie jemu łatwiej. Jeżeli czujesz, że nie stajesz na wysokości zadania, pomyśl nad pracą nad własnymi emocjami i odczuciami, nad tym, jak je kontrolujemy i jak je przekazujemy otoczeniu.
 3. Pamiętaj, że dziecko musi zachowywać się jak dziecko
  Jeżeli pięciolatek każdego ranka ubiera się sam bez konieczności ponaglania go i przypominania jemu co powinien zrobić – to mamy tu do czynienia z sytuacją wzbudzającą niepokój i wskazującą na to, że jest jakiś problem.
  Dziecko powinno się bawić – to jego największa powinność w tym wieku. Natomiast rolą rodzica jest przypominać dziecku każdego dnia o jego obowiązkach. Do momentu, aż samo nie nabierze nawyku wykonywania tego, co do niego należy. A wtedy będziesz mogła przejść do codziennego przypominania o kolejnych, nowych obowiązkach. To taka niekończąca się funkcja rodzica.
 4. Nie dolewaj oliwy do ognia
  Gdy masz zły dzień, najmniejsza iskierka może doprowadzić do pożaru. Naucz się opanowywania negatywnych  emocji i poświęć sobie chwilę czasu, by ochłonąć. Nie dolewaj oliwy do ognia. Przecież i tak w którymś momencie będziesz musiała przestać.
 5. Okaż dziecku empatię, gdy ono okazuje swoje emocje
  Wszystkie emocje dziecka, zarówno te dobre, jak i złe, powinny zostać zauważone. Aby okazać empatię, pokaż swojemu dziecku, że rozumiesz co ono czuje. W ten sposób dziecko nauczy się akceptować swoje własne emocje, co będzie pierwszym krokiem ku temu, by zaczęło je rozumieć. Gdy tylko dziecko zacznie sobie radzić z własnymi emocjami, jego zachowanie zacznie być o wile bardziej przewidywalne.
 6. Traktuj swoje dziecko z szacunkiem
  Dzieci traktowane z szacunkiem mają większą tendencję do zachowywania się dobrze i do okazywania szacunku innym. Każdy rodzic musi zrozumieć, że jego dziecko zasługuje na szacunek bardziej niż ktokolwiek inny.
 7. Kiedy wpadniesz w złość lub furię – zatrzymaj się
  Przerwij, zamknij buzię. Nie rób nic, nie podejmuj żadnych decyzji. Oddychaj głęboko. Jeżeli zaczęłaś krzyczeć – przerwij, jeśli trzeba to w połowie zadania. Nie kontynuuj, jeśli jeszcze się nie uspokoiłaś. Prawdopodobieństwo podjęcia złych decyzji w stanie zdenerwowania jest dość duże – zamiast mówić zaczynamy krzyczeć, zamiast rozsądnie argumentować, zaczynamy obwiniać i obrażać, zamiast racjonalnie rozwiązywać problem, zaczynamy nakładać nieracjonalne kary, itd.
 8. Weź kilka głębokich oddechów i uświadom sobie, co czujesz w danym momencie
  Kiedy Twoje dziecko Cię zdenerwuje spróbuj oddalić się na chwilę od tej sytuacji. Po prostu przejdź do innego pomieszczenia, weź głęboki oddech i postaraj się uspokoić. Zastanów się: co się kryje pod Twoim zdenerwowaniem? Poczułaś strach, smutek, zawód? Nie bój się tego nazwać. Jeśli chcesz płakać – wypłacz się. Jeśli chcesz to wybiegać – biegnij. Jeśli chcesz to wykrzyczeć – zrób to, ale w lesie lub na polanie.
 9. Postaraj się odnaleźć swoją własną mądrość
  Przeanalizuj sytuację w sposób obiektywny. Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko się Ciebie słuchało, przede wszystkim nabierz cierpliwości i nastaw się na to, że będziesz musiała przypominać jemu o zasadach tyle razy, ile tylko będzie to konieczne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – pomóż dziecku, weź je za rękę i poprowadź „krok po kroku”. Pragniesz, by Twoje dziecko Cię szanowało – naucz je tego poprzez dobry przykład. Chcesz dobrze wychować dziecko – zrób to okazując jemu swoje uznanie i dumę, wyeliminuj natomiast krzyk i karę.
  Nauka wymaga czasu i cierpliwości. Dziecko nie nauczy się wszystkiego od razu.
 10. Weź odpowiedzialność za swoją reakcję
  Jeśli w porę nie udało Ci się opanować nerwów i krzyków – nie torturuj się emocjonalnie i nie bądź dla siebie zbyt ostra. Skoncentruj całą swoją energię na chęci poprawy. Niech to przykre doświadczenie będzie hamulcem w następnej trudnej sytuacji. Przeanalizuj to, co się zadziało. Wykorzystaj wskazówki z punktów 1-9.
  Gdy emocje opadną, porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Wytłumacz jemu, co sprawiło, że nie byłaś w stanie powstrzymać furii, opisz swoje emocje, ale także zapytaj o samopoczucie dziecka. Rodzicu, jeśli podniosłeś głos na swoje dziecko, przeproś je.
PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • DLA MATKI DZIECKO JEST CAŁYM ŚWIATEM I TO SIĘ NIGDY NIE ZMIENI.
#instamatki #instamatka #instamama #instamamas #instamadres #instamadre #instafamily #instarodzina #instarodzice #mamaisyn #instafamilia #madreehijo #padres #parents #motherhood #navidad #idąświęta #idaswieta #święta #christmas2017 #świętatużtuż #instaboy #mamabloguera #mamablogger #mamabloguje
 • W tym roku będą u nas dwie choinki: jedna sztuczna w pokoju Tymka (sam ją sobie wybrał i bardzo chciał ją mieć) oraz prawdziwa w salonie... Na tę drugą poczekamy jeszcze troszkę. A Wy jakie choinki wolicie? Sztuczne czy prawdziwe? 
#instamatka #instamatki #instamama #mamabloguje #mamablogger #mamablogg #choinka #swietatuztuz #idaswieta #swietabozegonarodzenia #christmastree #navidad #merrychristmas
 • Piątek w domu! Dekorujemy pierniczki. Przepis na blogu!!! #instadziecko #instamatki #instamatka #instarodzina #mamaisyn #idąświęta #pierniczki #świętatużtuż #piatek #friday #grudzień #december #homesweethome
 • Po gorących debatach i dogłębnych poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie: "Z jakich powodów ludzie najczęściej kłócą się w okresie Świąt?" opublikowałam właśnie ciekawy artykuł. Zapraszam na bloga!!! #mamablogger #mamablogg #mamabloguje #mamapsycholog #instamatki #instamatka #instamama #instamamas #instarodzina #instafamily #instarodzice #instadziecko #mamaisyn #mamaisynek #swieta #święta #swietatuztuz #świętatużtuż #idaswieta #idąświęta #swietairodzinka

Obserwuj mnie!