Zadania domowe stanowią niestety ważną część polskiego systemu edukacyjnego. Mają na celu wykształcić w dziecku nawyk pracy i dyscypliny, pomóc w utrwaleniu materiału z zajęć lekcyjnych oraz rozwijać koncentrację i pamięć. Odrabianie pracy domowej to zadanie i obowiązek dzieci, ale rola rodziców w tym aspekcie jest równie ważna. Przyjęło się, że do odpowiedzialności opiekunów należy: dopilnowanie dziecka, zachęcanie go, motywowanie, wspieranie.
80% uczniów szkół podstawowych oraz 45% uczniów szkół średnich otrzymuje pomoc swoich rodziców przy odrabianiu lekcji. Niestety, temat ten bardzo często staje się przyczyną domowych konfliktów i stanowi duże obciążenie dla rodziców, którzy żyją w stresie i pędzie.

Dziecko nabierze poprawnego nawyku związanego z odrabianiem zadań domowych, jeśli najpierw zostanie przez rodziców dobrze „wyregulowane” i odpowiednio nastawione. Już od pierwszej klasy należy dziecku uzmysławiać, że prace domowe to coś, za co odpowiedzialność ponosi ono samo. A za efekty swojego wysiłku zostanie ocenione w szkole.

Oto 12 wskazówek, które są konieczne do tego, aby unormować temat prac domowych w każdej rodzinie:

 1. Odrabianie pracy domowej nie może stać się „najgorszym momentem dnia”. Warto zaszczepić w dziecku przekonanie, że to czas na nauczenie się czegoś nowego, ciekawego, co nam się kiedyś w życiu przyda.
  Niech te chwile kojarzą się ze spokojem i koncentracją.
 2. Wprowadź stałą, konkretną godzinę, o której każdego dnia dziecko będzie siadało do lekcji. Zapewnij w domu miłą, spokojną atmosferę. Pamiętaj o wyłączeniu telewizora i wyciszeniu telefonu komórkowego.
  Małe dziecko jest w stanie skoncentrować się na zadaniu domowym maksymalnie przez 30 minut. Starsze dzieci wytrzymają maksymalnie półtorej godziny.
  Po upływie tego czasu nie przyswoją nic więcej.
 3. Jeżeli dziecko nie odrobi pracy domowej w wyznaczonym do tego czasie, na przykład między 18:00 a 19:00, nie dawaj jemu innej możliwości. Po godzinie 19:00 nie odrabia się lekcji. I kropka. Po godzinie 19:00 jest czas na kąpiel, kolację, bajkę. Jeśli masz dobrą wolę, zaproponuj, że rano obudzisz dziecko pół godziny wcześniej i wówczas będzie miało drugą szansę na odrobienie zadania. Pamiętaj, aby nie poniosły cię nerwy. Bądź opanowana i stanowcza.
 4. Dopilnuj, aby dziecko nie odrabiało pracy domowej w byle jakim miejscu (w kuchni, podczas przygotowywania kolacji, w pokoju, w którym inni członkowie rodziny oglądają telewizję, itp.).
  Stwórz dziecku stały kącik nauki, w którym będzie panował spokój.
 5. Solidaryzuj się z dzieckiem. Gdy ono odrabia lekcje, Ty również weź do ręki książkę. Wyślij wyraźny sygnał, że w waszej rodzinie przywiązuje się wagę do rozwoju.
 6. Nie ma co protestować i denerwować się na ilość lub jakość prac domowych. Trzeba pogodzić się z rzeczywistością i uszanować decyzję nauczycieli. Jeżeli zadania zdecydowanie zbytnio obciążają dziecko, należy wybrać się do jednostki edukacyjnej i porozmawiać na ten temat.
  Nie mówmy źle o nauczycielach w towarzystwie dzieci.
 7. Nie odrabiaj zadań domowych za swoje dziecko. Co z tego, że nie przyniesie ze szkoły nagany, jeśli i tak nie nauczy się tego co najważniejsze: odpowiedzialności, pracowitości, dyscypliny i autonomii.
 8. Traktuj poważnie czas, w którym dziecko odrabia pracę domową. Zapewnij jemu swoją dyspozycyjność. Odłóż telefon czy laptopa i bądź gotowy przyjść z pomocą w każdym momencie.
 9. Jeśli jakiś temat sprawia Twojemu dziecku szczególną trudność, poświęć jemu czas i pomóż zrozumieć. Wiele dzieci często buntuje się, gdyż nie widzi sensu w nauce pewnych zagadnień. Postaraj się odnieść dany problem do życia codziennego. Zagraj na wyobraźni dziecka.
 10. Pozostaw decyzyjność dziecku. Jeśli buntuje się przed odrabianiem lekcji, nie reaguj złością. Groźby i kary nie odniosą pozytywnego skutku. Największą moc mają słowa „ufam tobie”.
  Nie zamierzam cię zmuszać, ale ufam, że podejmiesz rozsądną decyzję.
 11. Dopilnuj, aby dziecko nie było przeciążone zajęciami pozalekcyjnymi. To ważne, aby po powrocie do domu miało jeszcze energię i siłę na odrobienie lekcji.
 12. Jeżeli dziecko mocno się buntuje, nie stosuje się do wyznaczonej godziny, przeciąga w czasie odrabianie lekcji –pozwól jemu ponieść tego konsekwencje. Niech zobaczy, co się stanie, gdy pójdzie do szkoły nieprzygotowane. Niech wysłucha nagany nauczyciela. Niech przyniesie do domu złą ocenę. Taka lekcja może okazać się bardzo ważna i powinna stać się bodźcem do rozmowy o konsekwencjach podejmowanych decyzji.

 

 

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Jutro świętujemy... Marzenie o torcie w kształcie hamburgera z siedzącą na nim muchą zostało właśnie spełnione... #torturodzinowy #torturodzinowy🎁🎂🎉 #birthdaycake #urodziny #birthday #mamaisyn #synek #instamatki #instamatka
 • Cudnie być Mamą! #instamama #instamatki #instamatka #instafamily #instafamilia #dzienmatki #matkapolka #mamaisyn #mamaisynek #synekmamusi #mamaicorka
 • Muzeum Egipskie w Berlinie z jedną z największych w Europie kolekcją zabytków starożytnego Egiptu. Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi i inne zabytki z czasów faraonów. #instamama #instamatki #instamatka #matkapolka #mamaisyn #mamaicorka #instarodzice #instarodzina #rodzina #rodzice #muzeum #berlin
 • Jesteście zadowolone ze swoich mężów? Bo ja bardzo :) Dzisiaj, w ramach przypomnienia tego, na co każda z nas zasługuje, zapraszam Was do przeczytania nowego wpisu "10 rzeczy, których potrzebuje od swojego męża każda kobieta, by być szczęśliwą". Link w BIO #instamatki #instamama #instamamy #instamatka #matkapolka #kobietabyc #instakobieta #instakobiety #kobieta #woman #wife #żona #żonka #mąż #mążiżona #maz #małżeństwo #married #blogujacamama #mamablog #mamablogger #nowywpis #nowywpisnablogu

Obserwuj mnie!